Bozkurt ve rabia tepkisi: Avusturya makamları önce ülkesine baksın

Dışişleri Bakanlığı, Avusturya'nın "bozkurt" ve "rabia" işaretlerini yasaklamasına tepki gösterdi. Açıklamada, "Avusturya makamları aşırılıkla samimi bir şekilde mücadele etmek istiyorsa önce kendi ülkelerine bakmalıdır" denildi.

DUVAR – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl ile telefonda görüştü. İki bakanın “bozkurt” ve “rabia” işaretlerini “aşırılık” gerekçesiyle yasaklayan yasayı ele aldıkları belirtildi. Yasanın kınandığı belirtilen Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında ise “Avusturya makamları aşırılıkla samimi bir şekilde mücadele etmek istiyorsa önce kendi ülkelerine bakmalıdır. Bu ülkede giderek artan ve ana akım siyasete dahi sirayet eden aşırı sağ ve ırkçı eğilimleri görmezden gelmeye son vermelidir” ifadeleri kullanıldı.

‘UYGULAMANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

DHA’nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı Kneissl ile telefon görüşmesi yaptı. Çavuşoğlu ve Kneissl, Avusturya’da “bozkurt” ve “rabia” işaretlerinin yasaklanması için Sembol Yasası’nda yapılan değişikliği konuştular.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise “Yasaya PKK terör örgütünün sembollerinin dahil edilmesi, terörle mücadele bağlamında doğru yönde olmakla beraber geç atılmış bir adımdır. Bu konudaki düzenlemenin nasıl uygulanacağının yakından takipçisi olacağız” denildi.

‘İŞARETLERİN AŞIRILIKLA İLGİSİ BULUNMAMAKTADIR’

Bozkurt ve rabia işaretlerinin yasaklanmasına tepki gösterilen açıklamada, “Bununla birlikte, ülkemizde yasal bir siyasi partinin sembolü olan ‘bozkurt’ ve ülkemizin yanısıra birçok ülkede Müslümanlar tarafından yaygın olarak kullanılan ‘rabia’ işaretlerinin ‘Sembol Yasası’ kapsamına alınmasını kabul etmiyoruz ve şiddetle kınıyoruz. Bu siyasi ve dini sembollerin aşırılıkla yakından uzaktan hiçbir ilgisi bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

‘BU VAHİM HATANIN DÜZELTİLMESİNİ BEKLİYORUZ’

Avusturya’da ırkçı eğilimlerin görmezden gelindiği belirtilen açıklama şöyle devam etti:

“Avusturya makamları aşırılıkla samimi bir şekilde mücadele etmek istiyorsa önce kendi ülkelerine bakmalıdır. Bu ülkede giderek artan ve ana akım siyasete dahi sirayet eden aşırı sağ ve ırkçı eğilimleri görmezden gelmeye son vermeli, bu konuda gerekli vicdani muhasebeyi yaparak etkili tedbirler almalıdır. Zira, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık Avusturya’da yaşayan yabancıların maalesef her gün maruz kaldıkları bir olgudur. Bu durum, sayıları yüzbinleri bulan Türk toplumunun yaşadığı bu ülkede toplumsal huzuru bozmakta ve yerel makamların önem verdiği entegrasyonu imkansız kılmaktadır.

Türkiye’yi, Avusturya Türk toplumunu ve Müslümanları derinden rencide eden bu gelişmenin ikili ilişkilerimizin normalleşmesi amacıyla geçtiğimiz dönemde sürdürülen çabalara hiçbir katkısı olmayacaktır. Avusturya makamlarından bu vahim hatanın düzeltilmesini bekliyoruz.” (HABER MERKEZİ)