Ayşe Düzkan veda etti: Cezaevine teslim olacağım

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma kampanyasına katıldığı gerekçesiyle hapis cezası alan gazeteci Ayşe Düzkan, okurlarına veda yazısı yazdı.
Gazeteci Ayşe Düzkan, 29 Ocak'ta cezaevine konulmuştu.

DUVAR – Özgür Gündem davasında, bir gün nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptığı için 18 ay hapis cezası onanan Ayşe Düzkan, cezaevine teslim olacağını açıkladı. Yeni Yaşam Gazetesi’ndeki köşesinde okurlarına veda eden Düzkan, “Türkiye genelinde siyasi sebeplerle cezaevinde olanların sayısının 50 bine dayandığını ve DİSK Basın-İş’in kayıtlarına göre bunların arasında 150 civarında (civarında diyorum çünkü sayı sürekli değişiyor) gazeteci bulunduğunu düşününce, ‘geçmiş olsun’ları kabul ederken bile mahcup oluyorum” dedi.

Birçok gazetecinin aldıkları ya da alma riski taşıdıkları cezalar nedeniyle sürgüne gittiğini söyleyen Düzkan, “Ege’nin sahillerini, denizi, İstanbul’un sokaklarını,vapurları, İstiklâl Caddesi’ni, müziğin iyi, içkinin ucuz olduğu barları, pazar yerlerini, buralara mahsus yemekleri, pul biberi seviyorum, insanı uykusundan uyandıran ezana, gündüzleri ona karışan çan seslerine, hiç dinlemesem de sözlerini bildiğim alaturka şarkılara, 15 yaşıma kadar varlıklarından bihaber olduğum Alevilerin deyişlerine, Kürtçeye, çocukken kulağıma çalınan Rumcaya, çok sonra tanıştığım Ermeniceye, şimdilerde duyduğum Arapçaya aşinayım, bütün bunlardan ve anadilim Türkçeden kopmak çok zor geliyor bana çünkü bütün bunlar yurdum, yoksulluğa ve savaşa mahkum edilmesi karşısında kahroluyorum ve sürgündeki arkadaşlarımı düşününce…” dedi.

Selahattin Demirtaş’a yönelik AİHM kararından sonra Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’in mahkûm edildiğini hatırlatan Düzkan, “Gezi’ye yönelik soruşturmalara baktığımda ve barıştan söz edenlerin yaşadıklarını hatırlayınca, şu 18 aydan bahsetmek bile ayıp geliyor” diye yazdı. (Kaynak)