Gezi Parkı anmasına katılanlara hapis cezası

Gezi Parkı protestolarının birinci yıl dönümünde Taksim Meydanı'nda yapılan eyleme katılanlar ilgili davada karar açıklandı. 6 kişiye 10 aydan 5 yıl 8 aya kadar hapis cezaları verildi.

DUVAR – Gezi Parkı eylemlerinin birinci yılı nedeniyle Taksim Meydanı’nda düzenlenen yürüyüşe katılan 6 kişiye, 10 aydan 5 yıl 8 aya kadar değişen hapis cezaları verildi.

Gezi Parkı eylemlerinin birinci yıl dönümü için Taksim Meydanı’nda yapılan eylemle ilgili İstanbul 28’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, bugün görüldü. Söz alan sanık avukatları, müvekkillerinin beraatini talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme, E.Ö.Ö. ve S.A.’ye “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” suçundan 10’ar ay hapis cezası verdi.

F.Ö.’yi 2 yıl 6 ay hapse çarptıran mahkeme, sanık A.T.K.’ın, “Görevi yaptırmamak için direnme” ve “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet”ten toplam 2 yıl 4 ay 22 gün, K.U.’nun ise “Görevi yaptırmamak için direnme”, “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” suçlarından 4 yıl 22 gün hapsine hükmetti.

T.T.’ye de “Görevi yaptırmamak için direnme”, “Kasten yaralama” ve “Toplantı ve gösteri kanuna muhalefet” suçlamalarından toplam 5 yıl 8 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Mahkeme “herhangi bir pişmanlık göstermedikleri” gerekçesiyle cezalarının ertelenmesine yer olmadığına hükmetti. Adli emanette bulunan baret, gaz maskesi ve muhtelif malzemelerin delil olarak saklanmasına da karar verildi. (İSTANBUL/DHA)