TTB: Bilgisizliğin hekimliği yıpratmasına izin vermeyeceğiz

TTB, "anne karnında amniyotik bant unutuldu" haberlerine tepki gösterdi. Amniyotik bandın tıbbi malzeme olmadığı belirtilen açıklamada, "Bilgisizliğin ve hayal ürünü gerekçelerin hekimliği yıpratmasına izin vermeyeceğiz" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, "anne karnında amniyotik bant unutuldu" iddiasıyla yapılan haberler hakkında açıklama yaptı.

"Bilgisizliğin ve hayal ürünü gerekçelerin hekimliği yıpratmasına izin vermeyeceğiz" başlıklı açıklamada, "amniyotik bant"ın tıbbi bir malzeme olmadığı belirtildi.

Doktorlar tepkili: Amniyotik bant bir tıbbi malzeme değildir, unutulamaz!Doktorlar tepkili: Amniyotik bant bir tıbbi malzeme değildir, unutulamaz!

Açıklamada, "Gerçek anlamıyla Amniotik Band Sendromu bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısı adı verilen sıvıdan yoksun rahim bölgelerinde plasenta (bebek ile rahim arasında kan yoluyla besin alış verişini sağlayan yapı-bebeğin eşi) ve amniotik zar (bebeğin çevresini saran kese) kalıntılarının bebeğe yapışması ya da dolaşması ile oluşan ve bebekte fiziksel sakatlıklara neden olabilen bir durumu ifade etmektedir" denildi.

Hasta ve avukatının iddia ettiği gibi karında amniyotik bant unutulmasının mümkün olamayacağı belirtilen açıklamada, "Amniyotik bant doktor tarafından yapılan müdahaleler sebebiyle oluşan bir tablo değildir. Karın bölgesine yapılan cerrahi girişimlerde bant adı verilen bir malzeme kullanımı söz konusu değildir. Bu olayın kamuoyuna basın yoluyla bilimsellikten uzak, hekimleri hedef gösteren, araştırmacı habercilik ve etik ilkelerine uymayan bir biçimde sunulmasını hekimlere dönük şiddetin bir parçası olarak görüyor ve kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.

TTB'nin olayla ilgili hukuki süreci başlattığı da aktarıldı. (HABER MERKEZİ)