CHP'li Öztunç: Helikopterler neden düşüyor?

CHP'li Öztunç, düşen helikopter olayını Meclis gündemine taşıdı: Hangi ülkelerden satın alınıyor?

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Kahramanmaraş milletvekili Ali Öztunç, bugün Sancaktepe'de düşen helikopter olayını Meclis gündemine taşıyarak, "Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kayıtlı uçak ve helikopterlerin bu kadar sıklıkta düşmesi, uçak ve helikopterlerin kullanım ömrünü tamamladığı (Metal yorgunluk) düşüncesini akıllara getirmektedir" dedi.

İstanbul'da askeri helikopter düştüİstanbul'da askeri helikopter düştü

'HANGİ ÜLKELERDEN SATIN ALINIYOR?'

Bugün Sancaktepe'de yaşanan kazada 2 astsubay 2 subayın hayatını kaybettiği olaya ilişkin Öztunç, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a,  "Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kayıtlı bulunan ve halen kullanılan eğitim uçağı sayısı kaçtır? Bu uçaklar hangi tarihte, nereden ve kaç tane satın alınmıştır? Uçakların üretim tarihleri ve modelleri nedir?" diye sordu.

Öztunç'un soruları şöyle:

- Son on yılda meydana gelen Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçak ve helikopter kazası sayısı kaçtır? Bu kazalardaki can kaybı sayısı nedir? Yabancı ülkelerin silahlı kuvvetleri ile kıyaslandığında, Türk Silahlı Kuvvetler bünyesindeki uçak ve helikopter kazalardaki oran nedir?

- Türk Silahlı Kuvvetleri’nin elinde son on yılda meydana gelmiş uçak ve helikopter kazalarının sebeplerine ilişkin istatistikî bilgi var mıdır? Varsa bu istatistikî bilgiler nelerdir?

- Düşen uçakların pilotaj hatasından kaynaklanması nedeniyle pilotlara veya ailelerine zimmet çıkarılmakta mıdır? Pilotların can kaybı veya sakatlanmaları durumunda ailelerine herhangi bir nakdi yardım veya tazminat ödenmekte midir?

- Son olarak İstanbul Sancaktepe'de düşen ve 4 askerimizin şehit olduğu kazada kullanılan askeri helikopterin düşüş nedeni nedir? Modeli ve üretim tarihi nedir? Kaç yıldır Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kayıtlıdır?

- Bu kadar çok Askeri uçak ve helikopterin düşmesi üzerine, Bakanlık olarak genel bir inceleme, araştırma ve soruşturma yapmayı düşünüyor musunuz? (HABER MERKEZİ)