Van Gölü'ne turizm seferleri başlıyor

Son dönemlerde yerli turist sayısının her geçen gün arttığı bölgedeki ciddi artışlar Vanlı tur operatörlerini de önemli bir çalışma için bir araya getirdi. Birçok bölgede havza temelli turlar ile önemli bir turizm getirisi sağlanırken Van ve bölge illeri de Van Gölü Havzası’nın kurumsal bir gezi programı olması için kolları sıvadı. Uzun süredir kentin gündeminde olan konu Vanlı turizmcilerin, acente sahiplerinin buluşması ile hayata geçiriliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kentin uzun süredir gündeminde olan Van Gölü Havzası turları ile ilgili Vanlı turizmciler önemli bir adım attı. Öncülüğünü Van Gölü Havzası Turizm Derneği’nin yaptığı girişim ile Türkiye’de önemli turlar düzenleyen büyük firmalar Van Gölü Havzası’nın turlara dahil edilmesi noktasında Van’a davet edildi.

Şehrivan'dan Meral Yıldız ve Hamit Karakuş'un haberine göre, Van ve bölge illerine gelen turistlerin bireysel olarak yaptıkları gezileri Van Gölü Havzası Turları adı altında Karadeniz, GAP turu gibi marka turlardan biri haline getirmeyi planlayan turizmciler bir de kapsamlı bir buluşma organize etti. Cuma günü önemli tur operatörlerinin katılımıyla başlayacak olan toplantı ve gezi etkinliği için gün sayılırken VAHATÜDER Başkanı Abdullah Tunçdemir, hazırlığın detaylarını anlattı. Tunçdemir, “Karadeniz, Kapadokya’ya defalarca gidiyorlar ama Van gölü havzasını da bu turlara koysunlar istiyoruz.” Dedi.

Van Gölü Havzası Turizm Derneği, (VAHATÜDER) çeşitli illerden gelen turizm operatörlerini ‘Van Gölü Havzası Turları Markalaştırma İnfo Gezisi’ kapsamında Van’da ağırlanacak. VAHATÜDER, tarafından organize edilen Gölü Havzası Turları Markalaştırma İnfo Gezisine dair Şehrivan’a konuşan VAHATÜDER Başkanı Abdullah Tunçdemir, “2019 adına turizminin gelişeceğini, buna göre de hazırlık yapmak lazım olduğunu düşünerek İstanbul’da, Antalya’da, İzmir’de buralardaki tur operatörlerini, tur yapan operatörlerini Van’a davet ettik. Bölgemizi onlara tanıtmak istiyoruz. Hem de gezdirmek istiyoruz. Kendi programlarını Van’a tanıtsınlar. Karadeniz, Kapadokya’ya defalarca gidiyorlar ama Van gölü havzasını da bu turlara koysunlar istiyoruz.” dedi.

'BÖLGEMİZİ TANITMAK İSTİYORUZ'

VAHATÜDER, tarafından organize edilen Gölü Havzası Turları Markalaştırma İnfo Gezisine dair Şehrivan’a konuşan VAHATÜDER Başkanı Abdullah Tunçdemir, bir tur operatörü olduğunu ifade ederek, “Van Gölü Havzası Turizm Derneği Başkanı olarak iş turizmini önemseyen bir insanım. İç turizm bizim için birinci derecede farz olan bir şey. İç turizmini biraz biz geri plana bıraktık. Geri bırakmamak adına 2019 adına turizminin gelişeceğini, buna göre de hazırlık yapmak lazım olduğunu düşünerek İstanbul’da, Antalya’da, İzmir’de buralardaki tur operatörlerini, tur yapan operatörlerini Van’a davet ettik. Bölgemizi onlara tanıtmak istiyoruz. Hem de gezdirmek istiyoruz. Kendi programlarını Van’a tanıtsınlar. Karadeniz, Kapadokya’ya defalarca gidiyorlar ama Van gölü havzasını da bu turlara koysunlar istiyoruz.” diye konuştu.

GEZİ PROGRAMI:

1.GÜN: (23 KASIM CUMA)

*Havalimanında Grubu Karşılama

*Van Kahvaltısı

*Akdamar Adası (Akdamar Kilisesi Gezisi)

*Van Kalesi, Eski Van ve Tuşba Evleri Gezisi

*Elite World Toplantı (Saat: 19.00’da)

*Van Oturma Gecesi

2.GÜN: (24 KASIM CUMARTESİ)

*Muradiye Şelalesi Gezisi, Çaldıran Ovası, Tendürek Volkanik Dağı Seyri ve İshak Paşa Sarayı Gezisi

*Ahmedi Xani Türbesi Gezisi, Ağrı Dağı Seyri, Doğu Beyazıt Kapalı Çarşı Gezisi

*Arbuni Savat ve Urartu İmalat Gümüş Merkezi Gezisi

*Van’ın Yöresel Yemeği ve Yöresel İkram

3.GÜN: (25 KASIM PAZAR)

*Hoşap ve Çavuştepe Kalesi Gezisi

*Van Müzesi ve Van Kedi Evi Gezisi

HANGİ İLLERDEN KATILIM SAĞLANACAK

3 Gün 2 Gece sürecek olan Van Gölü Havzası Turları Markalaştırma İnfo Gezisi’ne katılım sağlayacak olan il ve tur operatörleri:

İSTANBUL: Hüseyin Kurt (Oliva Mice), Ece Delen (Destination Options), Ferhat Özdemir (DBT Turizm), Sevinç Akdoğan (Gezici Yak Turizm), Emre Özbasan (Lalit Turizm), Fikri Özdemir (Folklorik Turizm), Erdal Çeri (Çeri Turizm), Mustafa Kemal Vardar (Pronto Tur), İbrahim Tanrıverdi (Arnika Turizm), Bora Özgen (Turizm Sesi), Göksal Serdar (Turizm Gazetesi), Tansu Demir (Lite Turizm), Yeşim Kıral (Blueshuttle Turizm), Hayrunisa Leyla Cingöz (Logo Travel), Nurten Keskin (Rollier Turizm)

İZMİR: Leyla Türkay (Sies Turizm)

ANTALYA: Ömür Özdemir (Domino Turizm)

DALAMAN: Meral Akgün (Pisagor Turizm)

Kaynak: (Şehrivan) - Şehrivan Gazetesi

Editör: Ömer AYKAÇ