Filiz Kerestecioğlu: AİHM'in kararına uyulsun, Demirtaş özgür bırakılsın

Filiz Kerestecioğlu, AİHM'in Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmalı kararı sonrası TBMM'de bir konuşma yaptı. Kerestecioğlu, "AİHM'in kararı bağlayıcıdır ve bugünden itibaren Demirtaş’ın tutuklu kaldığı her an için devlet suç işlemektedir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, TBMM genel kurulunda yaptığı konuşmada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Selahattin Demirtaş kararına değinerek, Demirtaş'ın tutukluluğunun, ulusal ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu, derhal serbest bırakılması gerektiğini savundu.

Kerestecioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2002 yılında AİHM'e başvurduğunu hatırlatarak, " AİHM 2002 yılında Erdoğan başvurunca İnsan Hakları Mahkemesi oluyor da, Selahattin Demirtaş başvurunca mı kararları Türkiye’yi bağlamıyor" dedi.

Filiz Kerestecioğlu konuşmasında, "AİHM Demirtaş’ın siyasi nedenlerle tutuklandığını, hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiğini tespit ederek derhal salıverilmesine hükmetti. Bu karar bağlayıcıdır ve bugünden itibaren Demirtaş’ın tutuklu kaldığı her an için devlet suç işlemektedir. AİHM kararına uyulsun ve Demirtaş bir an önce özgür bırakılsın" ifadelerini kullandı.