İstanbul Taksiciler Odası Başkanı hakkında suç duyurusu

Lisanlı Taşımacılar Derneği, Uber'le ilgili açıklamaları nedeniyle İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu hakkında suç duyurusunda bulundu. Dernek Başkanı Metin Magriso, "Eyüp Aksu'nun, açıklamaları neticesinde Uber araçlarına saldırılar düzenlenmeye başlandı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Üyelerinin büyük bir kısmı Uber sistemi üzerinden çalışan Lisanlı Taşımacılar Derneği Başkanı Metin Magriso, geçtiğimiz hafta görülen Uber'e erişimin engellenmesine ilişkin dava nedeniyle açıklamalarda bulunan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Lisanlı Taşımacılar Derneği Başkanı Metin Magriso, bugün avukatıyla İstanbul Adalet Sarayı'na gitti. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu hakkında suç duyurusu dilekçesini savcılığa sunan Metin Magriso, daha sonra basın açıklaması yaptı.

'SALDIRILAR NEDENİYLE 20-22 SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK'

Uber'e erişimin engellenmesine ilişkin davanın ertelendiğini hatırlatan Magriso, şunları söyledi:

"İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu'nun, geçtiğimiz haftaki davanın hemen öncesinde yaptığı açıklamalar neticesinde yine İstanbul'un çeşitli yerlerinde taksiciler tarafından Uber araçlarına saldırılar düzenlenmeye başlandı. Çok sayıda saldırı intikal etti derneğimize. Biz de bu saldırılar sonucunda yaklaşık olarak 20-22 tane suç duyurusunda bulunduk. Gördüğümüz kadarıyla biz bunun önüne bu şekilde geçemeyeceğimizi anladık. Devletimize sığınmaya karar verdik."

'TÜM TAKSİCİ CAMİASINA MAL ETMİYORUZ'

Eyüp Aksu hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçundan suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Magriso, "Ayrıca sosyal medya hesaplarından taksicileri örgütlemeye, taksicileri Uber araçlarına saldırmaya yönelik bizi rencide edici, benim şahsımı ve yönetimdeki arkadaşlarımı aşağılayıcı hesaplar hakkında suç duyurusunda bulunduk" dedi.

Dernek üyeleri ve Uber sistemiyle çalışan şoförlere sükunet çağrısı yapan Metin Magriso, "Herhangi bir sıkıntıda emniyet birimleriyle paylaşmalarını istiyoruz. Herhangi bir fiziki karşılık vermemelerini sakin olmalarını istiyoruz. Aynı anlayışı taksici arkadaşlarımızdan da istiyoruz. Burada 3-5 tane kendini bilmez kişinin yaptığı taşkınlığı, kendini bilmezliği tabii ki, tüm taksici camiasına mal etmiyoruz" diye konuştu.

Metin Magriso savcılığa verdiği ifadesinde ise "Eyüp Aksu sosyal medya hesaplarından ve benzer şekildeki açıklamaları ile taksici esnafını tahrik ederek Uber sisteminde çalışan sürücülere saldırmalarına yol açmış, ayrıca Uber sisteminde çalışan sürücüleri sığıra benzetmiştir. Şikayetçiyim" ifadesini kullandı. (İSTANBUL/DHA)