Trump Erdoğan'a 'Ne kadar da yakışıklısın' demiş!

Hürriyet'in Washington temsilcisi Cansu Çamlıbel, Türkiye-ABD ilişkilerine dair kulis bilgilerini aktardı: "... buzları eriten 21 Ekim görüşmesinde Trump’ın Erdoğan’a ‘Bu aralar burada da televizyonlar devamlı seni gösteriyor, ne kadar da yakışıklısın’ türünden iltifatlar ettiği kulağıma gelenler arasında."
Fotoğraf: Arşiv

DUVAR – Göreve ilk günden beri alışılmışın dışındaki tarzıyla dikkat çeken ABD Başkanı Donald Trump’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Bu aralar burada da televizyonlar devamlı seni gösteriyor, ne kadar da yakışıklısın” dediği belirtildi. Hürriyet’in Washington temsilcisi Cansu Çamlıbel’in kulis bilgilerini aktardığı köşe yazısına göre, Trump Erdoğan’la 21 Ekim’deki telefon konuşmasında bu tür iltifatlarda bulundu.

Çamlıbel, ABD ile Türkiye arasında rahip Andrew Brunson, YPG ve Cemal Kaşıkçı cinayeti gibi gerilim konularında gelinen noktayı analiz ettiği yazısında, krizlerin şu an karşılıklı jestlerle aşılmaya başlamış gibi göründüğünü belirtti. Hürriyet yazarı, Erdoğan ile Trump’ın ‘temmuz başındaki NATO zirvesinden sonra yaklaşık 3.5 ay boyunca BM Genel Kurulu’ndaki iki dakikalık karşılaşmaları dışında herhangi bir temasları olmadığına’ ancak son 20 günde iki kez telefonda konuştuklarına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “Hem de bu görüşmelerin ikisi de son derece olumlu geçti. Hatta buzları eriten 21 Ekim görüşmesinde Trump’ın Erdoğan’a ‘Bu aralar burada da televizyonlar devamlı seni gösteriyor, ne kadar da yakışıklısın’ türünden iltifatlar ettiği kulağıma gelenler arasında.”

‘HALKBANK İDDİANAMESİ ÇOK YAKINDA AÇIKLANACAK’

Çamlıbel yazısında iki ülke arasında son dönemde yapılan karşılıklı jestleri sıralasa da, iki ülke arasında yeni bir Halkbank krizinin yaşanabileceğini yazdı. “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şu aralar ABD Başkanı Trump’tan beklediği asıl jest ise Halkbank konusunda” diyen Çamlıbel, “Erdoğan hafta boyunca yaptığı açıklamalarda Trump’ın konuyla ilgili bakanlara talimat verdiğini ve görüşmelerin olumlu yönde devam ettiğini söyledi” ifadelerini kullanıp şöyle devam etti:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği olumlu gelişmelerin hangi soruşturmayla ilgili olduğu ise henüz bilmiyoruz. Zira yukarda bahsettiğim OFAC soruşturması dışında Halkbank aleyhinde devam eden ikinci bir soruşturma da Zarrab ve Atilla’yı tutuklayan New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nda (SDNY) devam ediyor. Washington’da son haftalarda konuşulan Halkbank aleyhindeki iddianamenin hazır olduğu ve çok yakında kamuoyuna açıklanacağı.”

‘TRUMP KİŞİSEL RİSK ALABİLECEK Mİ?’

Hürriyet yazarı ‘Trump’ın ikinci soruşturmanın düşürülmesi için devreye gireceği yönünde bir mesaj vermesi’ ihtimalinin ‘yılın haberi’ olacağını belirtip, ABD Başkanı’nın yargıya müdahale riskini alıp almayacağını sorguladı. “Hele de üç gün önceki Kongre seçimlerinin ardından Demokratların Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğu ele geçirdiği bu yeni dönemde Trump’ın SDNY’deki dosyanın kapatılması için kişisel bir risk alması çok akla yatkın görünmüyor. Ama sonuçta karşımızdaki Trump!” diyen Çamlıbel, yazısına “Umalım ki Halkbank konusu Ankara-Washington hattında yeni bir yanlış anlama/anlaşılma krizine dönüşmesin” cümlesiyle son verdi. (Haber Merkezi)