Kaybolan Evrim Atış'ın tutuklu olan annesi serbest bırakıldı

Tokat'ta, 10 Temmuz'da kaybolan 3,5 yaşındaki Evrim Atış'ın, olayla ilgili verdiği çelişkili ifadeler nedeniyle tutuklanan annesi Dilek Atış, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Baba Burhan Atış'ın tutukluluk hali ise devam edecek.

DUVAR – Tokat’ın Turhal ilçesinde, 10 Temmuz’da kaybolan 3.5 yaşındaki Evrim Atış’ın annesi Dilek Atış, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Baba Burhan Atış’ın ise tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Tokat’ın Turhal ilçesinde yaşayan Dilek-Burhan Atış çiftinin 3.5 yaşındaki çocuğu Evrim Atış, 10 Temmuz günü sabah saatlerinde, Yenisu köyü yaylasındaki çadırdan hayvanları suya götürmek için ayrılan babaannesi Sati Atış’ın peşinden gitti. Evrim Atış’ın arkasından geldiğini gören Sati Atış, gelinine seslenerek, torununun çadıra bırakılmasını istedi.

Bir süre sonra geri dönen Sati Atış, torununun çadırda olmadığını fark etti. Bunun üzerine aile fertleri, çevrede arama yaptı; ancak Evrim Atış bulunamadı. Ailenin ihbarı üzerine yaylaya jandarma ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri sevk edildi, bölgede arama çalışması başlatıldı.

Aramalar sürerken çelişkili ifadeler verdiği belirtilen anne Dilek Atış ve baba Burhan Atış gözaltına alındı. Evrim Atış’ı en son çadırın önünde kardeşi 1.5 yaşındaki Sati ile oynarken gördüğünü, bu sırada kendisinin ahıra gittiğini, döndüğünde ise kızını göremediğini söyleyen Dilek ve Burhan Atış, 23 Temmuz günü tutuklandı. Baba Burhan Atış’ın, “Traktörden düşüp öldü; gömdüm” dediği, ardından da bu ifadesini değiştirdiği belirtildi.

ÇALIŞMA BİTTİ, ANNE SERBEST BIRAKILDI

Evrim Atış’ın öldürülüp, gömülme ihtimalini göz önünde bulunduran komando ve jandarma timlerinin 115 gün süren arama çalışmalarına 3 Kasım’da son verildi. Evrim Atış’a ait herhangi bir ize rastlanmadı.

Bu gelişmenin ardından dosyayla ilgili değerlendirme yapan Turhal 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi, Zile Cezaevi’nde bulunan Dilek Atış’ın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi. Burhan Atış’ın ise tutukluluğunun devamı kararlaştırıldı. (TOKAT/DHA)