Cezaevinde 'boğma girişimi' iddiası

Diyarbakır Çocuk Cezaevi’nde tutuklu bulunan 5 çocuğun, 1 Kasım günü bir gardiyan tarafından darp edildiği iddia edildi. Ceza infaz kurumu memurunun, çocuklardan 16 yaşındaki F.T.'yi  boğmaya çalıştığı öne sürüldü. Darp raporu alan F.T. suç duyurusunda bulunurken, cezaevi müdürü "Suç duyurusu yapıldı. Böyle bir girişimde olan bir memurumuz varsa da savcı bey gereğini yapacaktır zaten" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Y.T.Ö, B.N., F.T., R.Y. ile soyadı öğrenilemeyen Ö.'nün, 1 Kasım Dünya Kobani Günü dolayısıyla yapmak istedikleri kutlama sırasında darp edildikleri belirtildi. Söz konusu olay sırasında çocuklardan F.T.'nin bir ceza infaz kurumu memuru tarafından boğulmaya çalışıldığı, duruma diğer çocukların engel olduğu iddia edildi. Tutuklu çocuklar yakınlarıyla yaptıkları görüş sırasında, söz konusu memur hakkında suç duyurusunda bulunduklarını aktardı.

'HALEN MORLUKLAR VARDI'

Mezopotamya Haber Ajansı'ndan Ahmet Kanbal'ın haberine göre, önceki gün darp edilen kardeşi R.Y.'yle görüşen Yekbun Y., olay hakkında kendisine aktarılanlar hakkında konuştu.

Görüşte kardeşini tanıyamadığına söyleyen Yekbun Y., “Daha önce Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluyorlardı. Diğer tutsaklar onlara bir şey yapılmasına izin vermiyordu. Bir ay önce ‘çocuklar daha rahat edecekler’ diyerek, kardeşim dahil 5 çocuğu yeni yapılan kampüs cezaevine götürdüler" dedi.

"1 Kasım Dünya Kobani Günü dolayısı ile kutlama yapmak istemişler" diyen Yekbun Y., "Bu sırada bir gardiyan gelip bunlara bağırıp hakaret etmiş. Sonra üstlerine saldırmış. F.T. isimli çocuğu boğmaya çalışmış. F.T.'nin boynunda falan halen morluklar vardı. F.T. Van’dan buraya sevk edilmişti. Baya bir sıkmış boynunu. Diğer çocuklar zor almışlar gardiyanın elinden. Darp raporu almışlar. Savcılığa suç duyurusunda bulunmuşlar" dedi.

Tüm bunlara rağmen bahsi geçen memurun halen aynı cezaevinde görevli olduğunun kendilerine aktarıldığını söyleyen Yekbun Y., “Kardeşim ve diğer çocuklar o gardiyan ile her gün aynı koridorda karşılaşıyorlar. Çocuklara saldıran gardiyanın en azından tedbir amaçlı oradan uzak tutulması gerekiyor. Bir şey yaparsa bunun sorumlusu kim olacak?” diye sordu.

CEZAEVİ MÜDÜRÜ DOĞRULADI: TALEPLERİNİ BEN ALDIM

Konu hakkında telefonla iddialara yanıt veren cezaevi müdürü ise yaşanan olayı doğruladı. Olayın kurumsal algılanmaması gerektiğini söyleyen cezaevi müdürü, “Bu tip şeyleri telefonla bilgi vermeyiz. Böyle bir iddia varsa, şahıslarla ilgilidir. Kurumsal bazda değerlendirmeyin. Biz bu konularla ilgili savcılığımıza gerekli suç duyurusunu yapmışızdır. Anlatabildim mi demek istediğimi? Kurumsal anlamda böyle bir yargıya sahip olmayın. Böyle bir girişimde olan bir memurumuz varsa da savcı bey gereğini yapacaktır zaten" diye konuştu.

Cezaevi müdürü, gardiyan hakkında yapılan suç duyurusuna ilişkin ise, “Tabii ki. Dilekçe yazdılar. Bizzat ben görüştüm. Ben kendim taleplerini aldım. Varsa bir şikayetiniz hemen gönderelim dedik ve gönderdik de. Bireysel anlamda öyle bir yaklaşımı olan varsa da karşılığını öder. Savcı bey gereğini yapar” dedi.

‘SAVCI BİREYSEL ANLAMDA DEĞERLENDİRECEKTİR’

Gardiyanın sarhoş olduğu iddiası hakkında ise müdür şunları söyledi: "Bunlar iddiadır. Savcı beyin takdirindedir. Böyle olup olmadığını söyleyemem size, ama ilgili şikayeti ben zaten savcı beye gönderdim. Böyle bir iddiası olan ya da böyle bir yaklaşımı olan varsa da savcı bey bireysel anlamda değerlendirecektir. O çocuklarımız bize emanettir. O konuda hiçbir sıkıntı olmasın. Burada kurum müdürü var. Bu tip konularda duyarlıyız.”