Türkiye'de Uber'i 4 milyon kişi indirdi

Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı, 'Türkiye'de Uber uygulamasının 4 milyona yakın kullanıcı tarafından indirildiğini' vurguladı. Uber davası ise 7 Kasım'da görülecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı, uygulamanın Türkiye'deki kullanıcı sayısını açıkladı. Bahadırlı, "Türkiye’de Uber uygulaması şu ana kadar 4 milyona yakın kullanıcı tarafından indirildi. Haziran 2014’ten beri Türkiye’de kullanılmaya başlanan Uber, şu anda İstanbul’da 2 bini taksi olmak üzere 8 binden  fazla aktif sürücü iş ortağı ile hizmet ediyor" dedi.

'E-FATURA SİSTEMİNE GEÇTİK'

Türkiye’de tüm mevcut UberXL sürücü ortaklarıyla birlikte e-Fatura sistemine geçtiklerinin altını çizen Bahadırlı ""Böylece artık yolcular UberXL seyahatleri için, yolculuğu gerçekleştiren taşımacılık şirketi tarafından düzenlenen e-faturaya Uber profillerine girerek kolayca erişebiliyor. Aynı zamanda, iş ortakları da sağlanan hizmet bedeline ilişkin e-faturayı UBER’den alabiliyor. Taksi yolculuklarının fişini, yolcular her zamanki gibi yolculuk sonunda taksi sürücüsünden alabilirler" açıklama yaptı.

Uber'in kent ve ülke ekonomisine katma değer sağlayacak yeni işbirliklerine her zaman açık olduğunu belirten Bahadırlı, "Uber’in konforlu, akıllı ve güvenilir yolculuk anlamında sağladığı avantajları İstanbul Yeni Havalimanı yolcularıyla da buluşturmayı arzu ediyoruz" dedi.

'VERGİ KANUNLARINA UYUYORUZ'

Bahadırlı, "Uber Türk vergi kanunlarına uygun olarak hareket etmiştir" dedi ve ekledi; "Yerel vergi otoritelerine uyumu geliştirmek ve Sürücü İş Ortaklarının idari yükümlülüklerini yerine getirmelerini kolaylaştırmak amacıyla, Uber e-fatura sistemine geçiş yapmış ve KDV’yi doğrudan Türk vergi kurumlarına ödemeye başlamıştır. Uber’in Türkiye’de faaliyet gösteren yerel bir kuruluşu bulunmaktadır ve mevzuat uyarınca Gelir İdaresi tarafından toplanması istenen tüm vergilerini ödemekte, Türk Vergi Kanunlarında yer alan tüm yükümlülüklerini yerine getirmektedir."

DAVA 7 KASIM'DA

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği'nin, "Uber'e erişimin engellemesi ve haksız rekabetin tespiti" için açtıkları davada; birleşen dosyalar ve taraflar arasındaki hukuki ilişkinin niteliği dikkate alınarak, davanın bundan sonra tek hakimle değil, üç kişilik heyet ile birlikte görülmesine karar verilmişti. Mahkeme ayrıca, Uber'e tedbir konulmasına yönelik bilirkişi raporunun da hazırlanması için de bilirkişilere iki haftalık süre vermişti. Dava, 7 Kasım'da görülecek. (İSTANBUL/DHA)