İbrahim Kaboğlu'nun yargılandığı davada yetkisizlik kararı verildi

Barış bildirisini imzalayan ve görevinden ihraç edilen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nun yargılandığı davada yetkisizlik kararı verildi. Kaboğlu'nun 24 Haziran'da milletvekili seçilmesi gerekçesiyle dosya Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Barış İçin Akademisyenler'in hazırladığı  "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildiriye imza attığı gerekçesiyle "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlaması yöneltilen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nun yargılandığı davada yetkisizlik kararı verildi. Kaboğlu'nun milletvekili seçilmesi nedeniyle dosya Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek.

İstanbul 36'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde 3'ncü celsesi görülen duruşmaya, CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu katılmazken; avukatları hazır bulundu. Kaboğlu'nun avukatı Arzu Becerik, müvekkilinin 27'nci dönem milletvekili seçildiğini ifade ederek CMK'nin 223/8'inci maddesi ve Anayasa'nın 83'üncü maddesi uyarınca durma kararı verilmesini talep etti.

ANKARA AĞIR CEZA MAHKEMESİNE GÖNDERİLDİ

Savcı Hasan Adalı ise Kaboğlu'nun milletvekili olarak görevinin devam ettiğini belirterek, milletvekili hakkında kovuşturma ve soruşturma yapma yetkisinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve bu yer mahkemesine ait olduğundan yetkisizlik kararıyla dosyanın Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti de milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma yetkisinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne ait olduğu kanaatiyle yetkisizlik kararı verdi. Dosya, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek.

SAVCI 7 YIL 6 AYA KADAR HAPİS İSTEMİŞTİ

Bir önceki celsede esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı Hasan Adalı, İbrahim Kaboğlu'na "PKK silahlı terör örgütünün şiddet içeren yöntemlerini meşru gösterecek şekilde propagandasını yaptığını" iddia ederek "Silahlı terör örgütünün basın yoluyla propagandasını yapmak" suçundan 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası verilmesini istemişti. (İSTANBUL/DHA)