'Polis, elimde bira şişesi var diye kolumdan tutup sürükledi'

Sinem Umaş, elindeki poşette bira olduğu gerekçesiyle polis tarafından karakola götürülmek istendiğini ve darp edildiğini söyledi. Şikâyet için gittiği karakolda nezarete atıldığını belirten Umaş "Beni, polise tokat atmak ve telsizini kırmakla suçladılar. Bir elimde köpeğimin tasması, diğerinde poşet varken 1.80-1.90 boyundaki bu polise nasıl tokat atabilirim?" diye sordu. Umaş, suç duyurusunda bulundu. Emniyet'ten ise klasik açıklama geldi: Görevli memura direnerek, darp etti!

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Fulya’da akşam saatlerinde elindeki market poşetinde bira olduğu gerekçesiyle polis tarafından karakola götürülmek istendiğini ve darp edildiğini belirten tiyatrocu Sinem Umaş, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. Emniyet Müdürlüğü'nden ise Umaş'ın marketten çıktığı sırada elindeki poşetin kontrol edildiği, bira olduğunun görülmesi üzerine saat 22.00'den sonra alkol satışı yapıldığı gerekçesiyle işlem yapılmak istendiği, ancak polise direnerek darp ettiği iddia edildi.

İstanbul Fulya'da geçen pazar akşamı tiyatrocu Sinem Umaş köpeğini gezdirmek için sokağa çıktı. Bir saat sonra da eve dönmeye karar verdi. Yoluna devam ederken, yanında bir polis aracı durdu. Kendisini durduran polisler tarafından elindeki poşette bira olduğu gerekçesiyle karakola götürülmek istenen Umaş, sonrasında yaşananları, sosyal medya hesabından ve Milliyet gazetesinden Çiğdem Yılmaz'a anlattı:

TAK KELEPÇEYİ!: Saat 24.00 gibi köpeğimle evime dönüyordum. Elimde siyah poşet içinde bira vardı. Yanıma bir polis aracı yaklaştı ve araçtan bir polis inip elimdeki bira poşetini aldı. Bana da, ‘Gelin karakola gidiyoruz, imza atacaksınız' dedi. Ne imzası olduğunu sorduğumda, ‘Sizlik bir durum yok, TEKEL bayiinin 22.00'den sonra içki satması yasak' dedi ve araca binmemi istedi. Bu durumda imza atılıp atılmayacağını sormak için aradığım avukatım, böyle bir zorunluluğun olmadığını aktardı. Avukatımın dediğini iletince polisler sinirlendi. Aracın içindeki polisin ‘Tak kelepçeyi' demesi üzerine dışarıdaki polis, beni tutup kolumdan çekti ve yerde sürükledi. Olaya bir çok kişi şahit oldu.

AYAĞIM KANIYORDU: Benim üzerimde bayağı ego savaşı yaptılar. Beni yerde sürükleyen polis, ‘Bugün karakola gelip kalacaksın, seni karakola çektirmezsem' diye bağırdı. Sonra başka bir polis yanıma gelip, ‘Tamam hanımefendi, eve gidebilirsiniz' dedi. Ben de polislere eve falan gitmeyeceğimi söyledim. Çünkü o sırada dakikalarca yerde sürüklendiğim için ayağım kanıyordu. Gidip şikayetçi olacağımı söyledim. Mahalleli evlerinden aşağı inip polise ne yaptığını sordular ama bu sırada ben yerdeydim, biri kelepçe takmak istedi, diğeri yerde sürükledi. İmza atma zorunluluğum olmadığı gibi bir de yaka paça sürüklendim

KARAKOLA ŞİKAYETE GİTTİM, NEZARETE ATILDIM: Ardından hastaneye gidip darp raporu aldım. Daha sonra da Şişli Polis Merkezi Amirliği'ne şikâyet için gittim, fakat beni nezarete attılar. Sabah savcı ifademi aldı. Polis yalan beyanlarda bulunmuş, sözde ben polise tokat atıp telsizini kırmışım. Alkollü olduğum da söylenmiş. Oysa benim bir elimde köpeğimin tasması, diğer elimde de çantam vardı. Ellerim doluyken, 1.80-1.90 boyundaki bu polise nasıl tokat atabilirim? İki polis hakkında şikayetçi oldum.

​'KARAKOLA GÖTÜRÜLEMEZ'

Avukat Abdullah Akyüz ise olayla ilgili şunları söyledi; "Saat 22.00'den sonra herhangi bir şahıs bir yerden alkol almışsa bunun herhangi bir cezası yoktur. Sadece satan kişiye idari para cezası kesilir. Satın alan içinse sadece alkolü nereden aldığına dair tutulan tutanağa imza attırılır. Bunun için karakola kimse götürülmez ve imza attırılmaz."

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ: ZİMMETLİ TELSİZ KIRILDI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise olayla ilgili açıklama yaptı. Yazılı açıklamada şu iddialarda bulunuldu: "15 Ekim'de saat 00.30 sıralarında Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yapılan devriye görevi esnasında bir marketten elinde siyah poşetle çıkan bir kadının elindeki poşetin kontrolü için izin istendi. Bu talebi onaylaması üzerine poşet kontrol edildiğinde içerisinde alkollü içeceklerin olduğu görüldü. 4250 sayılı 'İspirto ve ispirtolu içkiler inhisarı kanununa muhalefet' suçundan saat 22.00'den sonra alkollü madde satışından dolayı markete idari işlem yapılmak için Sinem Umaş, refakate alınarak markete girilmek istendiğinde görevlilere hakaretlerde bulunmaya başlamış ve refakatten kurtulmak için görevli polis memurunu darp etmiştir.

Bu sırada görevli polis memurunun üzerinde bulunan zimmetli el telsizinin düşerek kırılmasına sebebiyet vermiştir. Kadın olması sebebiyle şahsı zapt etmekte güçlük çeken görevlilerimizin elinden kurtulmak isterken yere düşerek vücudunda hafif yaralanmalar meydana gelmiştir. Daha sonra Umaş, zorlukla zapt edilerek gerekli adli ve idari işlemler için polis merkezine götürülürken araç içerisinde de görevlilere hakaret etmeye devam etmiştir. Konuyla ilgili olarak market sahibi M.Y. isimli şahsa gerekli idari işlem yapılmış, Sinem Umaş hakkında 'Görevi yaptırmamak için direnme', 'Mala zarar verme', 'Hakaret' ve 'Görevli memuru darp etme' suçlarından adli işlemler yapılarak nöbetçi cumhuriyet savcısının talimatıyla adliyeye sevk edilmesi istenilmiştir.

(HABER MERKEZİ/DHA)

Etiketler Bira şişe Sinem Umaş