İzmir'de anguslar iki haftadır gemide bekletiliyor

Brezilya'dan gelen gemideki 5 bin 391 büyükbaş hayvanın iki haftadır limana indirilmesine izin verilmiyor. Angus cinsi sığırlardan bazıları ölürken, İzmir Alsancak'ta yaşayanlar ise gemiden yayılan ağır kokudan şikâyetçi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Brezilya'dan yola çıkan ve çeşitli ülkelerden ithal edilen 5 bin 391 büyükbaş taşıyan gemi, ekim ayı başında İzmir Alsancak Limanı'na yanaştı. 106 metre uzunluğunda olan 'Julia AK' isimli gemiyle Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Güney Amerika ülkelerinden ithal edilen angus cinsi sığırlar getirildi. Sığırlar yaklaşık iki haftadır Alsancak Limanı’nda bekletilen gemiden hâlâ indirilmedi.

Liman Müdürlüğü yetkilileri, hayvanların sağlıklı olduğunu, yasal prosedürlerinin tamamlanamaması sebebiyle sürecin aksadığını öne sürdü. Eksikliklerin giderilmek üzere olduğu, sığırların gemiden indirilmesine kısa süre içinde başlanacağı kaydedildi. Geçen 12 Ekim'de evrakları tamamlamak için Brezilya'dan bir heyet geldiği de belirtildi.

Uzun süredir limanda demirli gemide bekletilen hayvanlardan bir kısmının ise öldüğü ve imha edilmek üzere gönderildiği de belirtildi. Hayvan ölümlerinin 'doğal' nedenlerden kaynaklandığı iddia edildi.

İzmir Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğü ise hayvanların sağlık durumuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

ÇEVREYE AĞIR KOKU YAYILIYOR

Türkiye'nin et ihtiyacını karşılamak amacıyla getirilen angusların gemiden indirilmelerinin ardından, yüklenecekleri özel taşıma araçlarıyla, Et ve Süt Kurumu'nun Ege Bölgesi’ndeki toplama merkezine götürüleceği, ardından Anadolu'nun çeşitli yerlerine dağılacağı belirtildi.

Öte yandan, geminin limana yanaşmasıyla birlikte çevreye yayılan ağır koku günlerdir sürüyor. Alsancak bölgesinde yaşayanlar, kötü kokunun rüzgârın da etkisiyle geniş bir alana yayılmasıyla zor anlar yaşıyor.

(İZMİR-DHA)