259 muhtar görevden uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığı, 259 muhtarı görevden uzaklaştırdı. Gerekçe olarak, 'terör örgütleriyle irtibat' iddiası gösterildi. Geçen hafta da aynı gerekçeyle 635 korucu görevden uzaklaştırılmıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "PKK'nın tehditlerine boyun eğen muhtarlar var, bunları affetmeyiz" açıklamasının ardından görevden almalar başladı. İçişleri Bakanlığı 259 muhtarı, 'terör örgütleriyle irtibatları olduğu' iddiasıyla görevden uzaklaştırdı.

Görevden almalara ilişkin bakanlıktan şu açıklama yapıldı: "Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu'nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı bulunduğu değerlendirilen, görevin niteliğiyle bağdaşmayan eylemleri olduğu görülen 103 köy muhtarı ile 156 mahalle muhtarı olmak üzere toplam 259 muhtar adli ve/veya idari işlemlerin tekemmülü ve hâlihazırda yürütmekte oldukları görevin hassasiyeti nedenleriyle haklarında nihai karar verilene kadar görevlerinde kalmalarının doğurabileceği telafisi imkansız sonuçlar dikkate alınarak, geçici bir tedbir olarak 442 sayılı Köy Kanunu ve 4541 sayılı Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair Kanun'a istinaden İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından görevden uzaklaştırılmıştır."

İSTİHBARATTAN RAPOR

İçişleri Bakanlığı'nın, Doğu ve Güneydoğu'da görev yapan tüm muhtarları incelemeye aldığı belirtiliyor.

Bakanlığın istihbarat kurumlarından rapor istediği, bu doğrultuda görevden uzaklaştırma kararlarının alındığı ifade ediliyor.

OHAL döneminde de 100 binin üzerinde kamu çalışanı ihraç edilmişti.

(HABER MERKEZİ)