Yurttaşı mağdur eden taksiciye ceza

İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere gönderilen genelgeyle,vatandaşı mağdur eden taksicilere, adli ve idari işlem uygulanabilecek.

DUVAR – İçişleri Bakanlığı, kısa mesafede yolcu almayan, taksimetre açmayan, fazla ücret almak için güzergahı uzatan taksicilerle ilgili yeni bir genelge yayınladı.

Genelgeyle, 5442 sayılı İl İdaresi Kanun’unun dokuzuncu maddesine göre yurttaşları mağdur eden taksiciler için, valiliklere “genel emir” çıkarma konusunda talimat verildi.

Buna göre, genel emre uymayanlar hakkında, gerekli adli ve idari işlemlerin uygulanabilecek.

Yurttaşları huzur ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerinin uymaları gereken kurallar şöyle: 

*Kısa ya da çok uzun mesafe ile olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almaktan kaçınılmayacak.

*Ödeme konusunda bozuk para gibi sebeplerden dolayı sorun çıkarılmayacak. Özellikle yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelen vatandaşları gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep edilmeyecek. Seyir halindeyken cep telefonu kullanılmayacak.

*Araçlar bakımsız ve/veya kirli olmayacak. Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmeyecek. Seyir halindeyken cep telefonu ile oyun oynanmayacak, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcular rahatsız edilmeyecek.

*Araç içerisinde sigara içilmeyecek. Uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulmayacak.

*Araçta pazarlık usulü yolcu taşınmayacak.

*Alkollüyken araç kullanılmayacak.

Bu kurallara uymayan şoförlerin tespit edilmesi halinde, Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve idari işlem yapılacak ve gerekli idari para cezası uygulanacak.