HSK: Zekeriya Öz'ün FETÖ bağlantısı sabit değil

Eski savcı Zekeriya Öz hakkında soruşturma açılması için HSK'ya başvuran gazeteci Nedim Şener'e yanıt: FETÖ/PDY yapılanmasının içine girerek örgüt hiyerarşisi ve ideolojik bağlılık duygularıyla hareket ettiklerinin sabit olmadığı...

DUVAR – Posta gazetesi yazarı Nedim Şener’in şikayet dilekçesini yanıtlayan Hakimler ve Savcılar Kurulu, eski savcı Zekeriya Öz’ün “FETÖ üyesi olduğuna dair bir delil olmadığını” açıkladı.

Şener’in avukatları Köksal Bayraktar ve Nurcan Bayraktar’ın, 15 Temmuz 2013’te dönemin Ergenekon soruşturması savcısı Öz hakkında HSK’ya şikayet dilekçesi vererek Öz’e soruşturma açılmasını istemişti. Dilekçede, Öz’e ‘usülsüz telefon dinlemesi yaptığı’ suçlaması yönetilmişti. HSK’dan Şener’e gelen yanıtta ise ‘Öz’ün örgütle bağının bulunmadığı’ ifade edildi. Şener bugün yayınlanan yazısında ilgili bölümü şöyle aktardı:

“Şikayetimize cevap 25 Nisan 2018 tarihinde geldi. Tetkik hakimi Hakan Bulut imzasıyla gönderilen yazı tam bir rezalet.

Çünkü biz yalnızca Zekeriya Öz hakkında soruşturma açılmasını isterken, dilekçemizde yer almayan bir çok hakimin adı geçirilerek sulandırma yoluna gidilmiş. Ama asıl skandal bu değil.

Şimdi sıkı durun; Zekeriya Öz ile ilgili şikayet dilekçemize HSK Tetkik Hakimi Hakan Bulut imzasıyla verilen cevapta aynen şu ifadeler kullanılmış; “Bir kısım ileri sürülen iddiada adı geçenlerin FETÖ/PDY ile üyelik, mensubiyet, iltisak veya irtibat şeklinde bağlantılarının bulunduğu yönünde delile ulaşılamadığı, haklarında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2.Dairesi ya da Genel Kurul tarafından verilmiş herhangi bir disiplin cezası yahut meslekten çıkarılma kararı bulunmaması, verilen kararların sayısı bütün olarak nazara alındığında FETÖ/PDY yapılanmasının içine girerek örgüt hiyerarşisi ve ideolojik bağlılık duygularıyla hareket ettiklerinin sabit olmadığı…” Bu nedenle soruşturma izni verilmediği bildirildi.

Evet okudunuz, Zekeriya Öz, HSK Tetkik Hakimi Hakan Bulut imzasıyla gönderilen yazıya göre FETÖ üyesi değil. Hatta FETÖ ile irtibat ya da ilişkisi de yok. Güler misin ağlar mısın?”

.