Ankara Garı'nda 10 Ekim anması: Katiller yargılanana kadar öfkemizi diri tutacağız

10 Ekim Katliamı’nın üçüncü yıl anması Ankara Garı önünde gerçekleşiyor. Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları garın önünde bir araya geliyor.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - IŞİD’in düzenlediği 103 kişinin hayatını kaybedip yüzlerce kişinin yaralandığı 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın üçüncü yılında katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları, yaralılar ve katliama tepki göstermek isteyenler Ankara Gar’ının önünde bir araya gelmek istedi.

Ankara Garı’na çıkan tüm ana ve bağlantı yolları polis tarafından kapatıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren bölgeye TOMA ve yüzlerce çevik kuvvet ekibi getirildi. Çevik kuvvet ekipleri ilk başta katliamın gerçekleştiği yere yalnızca ellerinde olan listelerde adları olan yaralı ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının alınacağını söyledi. Tepkilerin ardından, polis anmaya geçişlere izin verdi.

Ankara Katliamı anıtı Cumhurbaşkanlığı’na mı takıldı?Ankara Katliamı anıtı Cumhurbaşkanlığı’na mı takıldı?

‘O GÜN NEDEN ARAMADINIZ’

Katliamın gerçekleştiği yere üç ayrı polis aramasının ardından girişler yapıldı. Arama noktasında bir yaralı yakını, “O gün neden aramadınız. Kardeşim ölmeden de arasaydınız ya” diyerek tepki gösterdi.

“Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “10 Ekim’i unutma unutturma” sloganlarının atıldığı gar önündeki anmaya HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, CHP Milletvekilleri Veli Ağbaba, Kani Beko, İbrahim Kaboğlu’nun aralarında bulunduğu çok sayıda milletvekili katıldı. 10 Ekim mitingini düzenleyen kurumlar adında konuşan, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını hesaplayanlar halklarımıza hesap vermedikçe öfkemiz de acımız da dinmeyecektir. Katillere koridor açan, saldırı olacağını gizleyenler, gaz sıkma emrini verenler, güvenlik tedbirleri almayanlar yargılanmadıkça adalet mücadelemiz sürecektir. Katliamın tüm sorumluları yargılanana kadar öfkemizi diri tutacağız. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız” diye konuştu.

‘YARIM KALAN BARIŞ ŞİARINI HAYKIRALIM’

Kapatılan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Katliamdan sonra ilk defa yıl dönümünde, 10.04’de Ankara Garı önünde olduk. 36’ncı ayında bu ülkede bir mücadelenin ancak dayanışmayla ve sabırla takip edilmesiyle mümkün olduğunu gördük. Evlerine ateş düşen insanlar olarak bir şey söylemeye geldik. Üçüncü yılda yarım kalan barış mitingini, barış şiarını haykıralım. Özgürlük diyenin tutsak olduğu, barış diyenin hayatıyla ödediği bu konjonktürde acıların yüklediği onuru görüyorum. Burada olmak 36 aydır mücadelenin en büyük simgesi. Ölenler öldükleriyle kalmayacaklar” dedi.

Açıklamaların ardından anma programı sona erdi.


'Gerçek katiller dışarıda gezdiği için öfkemiz büyüyor'

Nuray Pehlivan

İZMİR - 10 Ekim 2015’te Ankara Garı’nda gerçekleşen katliamın üçüncü yıldönümünde İzmir’de Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde anma gerçekleştirildi. DİSK-KESK-TMMOB-TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği tarafından yapılan anmada, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ve “Katilleri tanıyoruz unutmadık unutmayacağız” yazılı pankart açıldı.

'İSYANIMIZ HER GÜN BİRAZ DAHA BÜYÜYOR'

Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını yapan Memiş Sarı, sözlerine katliamda yaşamını yitirenleri anarak başladı.  Üç yıl önce, ülkenin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne savaştan beslenen karanlık odakların katliamla cevap verdiklerini hatırlatan Sarı, "Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 103 arkadaşımız yaşamını yitirdi. Yaklaşık 500 arkadaşımız yaralandı. Halen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Acımız kadar öfkemiz de tazeliğini koruyor. Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor’’ dedi.

Katliam öncesinden bugüne kadar siyasi iktidarın ve idarecilerin takındıkları tutum ve yargı sürecinin, yaşanan acı ve öfkeyi büyüten en büyük nedenlerden biri olduğunu dile getiren Sarı, devam etti;

KAMU GÖREVLİLERİ YARGILANMADI: Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Ağustos günü 10 Ekim Ankara katliamı davasında kararını açıkladı. Yargı süreci hızla bitirilmek istendi. Yargının tutumu ve açıklanan karar katliamın gerçek faillerinin kimler olduğuna dair kuşkumuzu daha da büyüttü. Duruşmalarda yaşananlara, siyasi iktidarın ve mahkemenin tavrına bakıldığında davanın birkaç tetikçinin, yardım ve yataklı edenlerin çeşitli cezalarla sonuçlandırılması üzerine kurgulandığı anlaşılmaktadır. Karar da buna uygun olarak verilmiştir. Mülkiye müfettişlerinin hazırladığı raporda adeta katillere Ankara’ya kadar bir koridor açıldığı anlaşılmasına rağmen Mahkeme heyeti raporu ciddiye almadığı gibi avukatlarımızın ısrarlı talebine rağmen raporda kastı/ihmali yazılı olan kamu görevlilerini ne sanık olarak yargılamış, ne de tanık olarak dinlemiştir.

AFFETMEYECEĞİZ, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ: Katillere adeta koridor açan, yol kontrollerini kaldıran, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenler, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenler, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanlar, güvenlik tedbiri almayanlar yargılanmadıkça gerçek adalet mücadelemiz sürecektir. Kokteyl örgüt” diyerek davayı sulandıranlar, katliamın IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen mahkeme kararı sonrası hala koltuklarında oturmaya devam ediyorlarsa dava dosyasının daha başındayız demektir. Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözü 3. Yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz: Barış özleminiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz, bedeli ne olursa olsun devam edecektir. Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız.

'KANDAN KINA YAKTINIZ BU ÜLKENİN BAŞKENTİNE'

Konuşmasına katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerini sayarak başlayan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği İzmir Temsilcisi Mustafa Özdağ ise, "Bundan tam 3 yıl önce tam da bugün bu saatte bu ülkenin başkentinde insanlar ölmesin analar ağlamasın demek için yüreklerindeki coşku ve inançla barış isteyen bizleri katlettiniz. Barıştan korkan ve kandan beslenenler kandan kına yaktınız bu ülkenin başkentine. Katledilen 103 can ve tarifi mümkün olmayan acılarla yaşamaya çalışan bizlerin bir daha geri gelmeyecek hayatlarımızı çaldınız ve biz unuttuk o günden beri ağız dolusu gülmeyi" dedi.

'10 Ekim tarifi olmayan acıların ve hiç bir zaman iyileşmeyecek yürek sızılarının adıdır. İzmir’de bir barış anıtının olmaması da içimizi yakan ayrı bir sorun' diyen Özdağ, İzmir’e bir barış anıtı yapılması talebinde bulundu.