İhbar geldi: Çocuk evlendirilmekten son anda kurtarıldı

Mor Dayanışma Platformu’nun ihbarı üzerine Seyhan ilçesindeki düğüne giden polis ekipleri, gelinlik giydirilen çocuğun 23 yaşındaki İ.G. ile zorla evlendirilmesine bir saat kala engel oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Adana’da 14 yaşındaki bir kız çocuğu zorla evlendirilmekten son anda kurtarıldı. Mor Dayanışma Platformu’nun ihbarı üzerine Seyhan ilçesindeki düğüne giden polis ekipleri, gelinlik giydirilen çocuğun 23 yaşındaki İ.G. ile zorla evlendirilmesine bir saat kala engel oldu. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri, K.A.’yı devlet korumasına aldı.

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM) İl Sorumlusu Avni Yiğit Göksu, Mor Dayanışma Platformu tarafından kendilerine ihbar geldiğini belirtirek; "Adana'daki üyelerimizle 'çocuk gelin ihbar hattı' olan 183'ü arayarak, ihbarda bulunduk. Düğünün durdurulmasına yönelik kolluk kuvvetlerinin müdahalesi oldu. Bu müdahale sonucunda bu kızımızı devletimiz tarafından koruma altına aldı. Gözaltına alınan babası ve damadın gece geç saatlerde serbest bırakıldığını öğrendik. Ucu ucuna yetiştik. 1 saatte bir kızımızın hayatını kurtarmak için canla başla mücadele ettik. Umudumuz kızımızın kendi istediği gibi hayatını sürdürmesi. UCİM olarak bu tarz olayları önlenmesi için her zaman çocuklarımızın arkasındayız. Bu çocuğu tamamen devlet kontrolü altına alınması ve baba ile damadın en ağır cezalandırılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz." açıklaması yaptı.

BERGÜZAR KOREL TEPKİ GÖSTERDİ

Sosyal medyada paylaşılan olaya, ünlü oyuncu Bergüzar Korel de tepki gösterdi. Korel paylaşımında, "Çocuk gelin yoktur; istismar edilen, zorla evlendirilen çocuk vardır. Sessiz kalmayın, bu çocuklar hepimizin, biz sahip çıkacağız, başka yolu yok" ifadelerini kullandı. (ADANA/DHA)