Ferhat Tunç'a ertelemesiz hapis cezası

Sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar nedeniyle hakkında dava açılan sanatçı Ferhat Tunç'un karar duruşması görüldü. Mahkeme Tunç'a 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezası verdi. Ceza ertelenmedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sosyal medya hesabında sosyal medyada yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek sanatçı Ferhat Tunç hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın 3'üncü duruşması İstanbul'da görüldü. Mahkeme heyeti, Tunç’a "örgüt propagandası yaptığı" gerekçesiyle 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezası verdi. Ceza ertelenmedi.

Sanatın, ilk insan topluluklarından günümüze “ifade” aracı olarak tanımlandığını dile getiren Tunç, “Sanatçı toplumsal değerleri savunan ve bu değerlere üretimiyle katkı sunan bir aydındır da. Sanatçıyı ayakta tutan popülizm değil, işte bu kimliğidir. Haliyle suçlamalara konu yapılan sözlerimi esirgemezken, aslında sanatın ilkelerine de sahip çıkmaya çalışıyorum. Ben de hiçbir gücün sundukları ya da dayattıklarına aldırış etmeden, toplumun bu beklentisine denk düşecek çabanın içinde olmaktan hiç nedamet duymadım” dedi.

‘AMAÇ SANATÇILARI SUSTURMAK’

“Sanatçılardan insanın umudunu, kederini yok sayması değil, bunu duyması, sahiplenmesi, bir biçimde ifade etmesi ve yeni olanaklar için ilham vermesi beklenmelidir” diyen Tunç, “Sanat ve sanatçılar bir ideolojiye sığdırılamaz, toplumların vicdanı olduğu için de yargılanamazlar. Yargılama saiki ile hareket edenlerin tek amacı olabilir. Sanatçıları ve aydınları susturmak. Tarihten beri iktidarlar bunu denediler. Ne sanatçılar sustu ne de toplum tek tipleşti. Toplum mühendisliğine soyunan hiçbir iktidarın esamesi bile okunmuyor. Ama susturmaya çalıştıkları sanatçılar, binlerce yıldır eserleriyle yaşıyorlar” diye konuştu. (Kaynak: MA)