İbrahim Ayhan'ı binler uğurladı

Kalp krizi sonucu yaşamını yitiren eski HDP milletvekili İbrahim Ayhan memleketi Siverek'te defnedildi. Polisin engellemelerine rağmen Ayhan'ı binlerce kişi uğurluyor. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Parti Sözcüsü Saruhan Oluç ve Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ile milletvekillerinin de hazır bulunduğu Siverek Nato Mezarlığında yapılan törende Ahmet Türk ve Pervin Buldan birer konuşma yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Erbil kentinde yaşamını yitiren HDP eski milletvekili İbrahim Ayhan dün gece saatlerinde Habur üzerinden Türkiye'ye getirildi. Bu sabah saatlerinde ise Siverek Devlet Hastanesi’nden alınıp yüzlerce araçlık konvoyla yola çıktı. Konvoyda, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Hakların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkanları, eşsözcüleri ve siyasetçileri ile demokratik kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra binlerce yurttaş yer aldı. Konvoyun geçtiği çarşı merkezi ve sokak aralarında Siverekliler, Ayhan'ı selamladı.

'İbrahim Ayhan'ın dört yıl yatmasına neden olan emniyet müdürü FETÖ sözcüsü''İbrahim Ayhan'ın dört yıl yatmasına neden olan emniyet müdürü FETÖ sözcüsü'

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre konvoya yol boyunca yeni katılımlar oldu. Konvoyun önce aile evine gitmesi beklenirken, çarşı merkezindeki yoğun katılımdan kaynaklı polisler cenaze töreni için gelenleri mezarlığa yöneltti.

Atılan sloganlar ve tabuta sarılan bayrak nedeniyle cenaze töreninine katılanları uyaran polis, kalkanlarla engelleme yapmaya çalıştı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Parti Sözcüsü Saruhan Oluç ve Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan ile milletvekillerinin de hazır bulunduğu Siverek Nato Mezarlığında yapılan törende Ahmet Türk ve Pervin Buldan birer konuşma yaptı.

AHMET TÜRK: KÜRT HALKI UNUTMAYACAK

Ahmet Türk, şunları söyledi: "Biz bugün, İbrahim Ayhan’ın yoldaşları arkadaşları olarak, bu değerli ve devrimci kardeşimizi kutsal topraklarda son yolculuğuna uğurluyoruz. Fakat biz biliyoruz ki, Kürt halkının geleceği ve özgürlüğü için, çok değerli, çok önemli ve onurlu bir çalışma yürüttü. Biz diyoruz ki İbrahim arkadaş emeğin, katkıların ve ödediğin bedeller için teşekkürlerimizi sana iletiyoruz. İyi bilesin ki, Kürt halkı, kendi geleceği, demokrasi ve özgürlüğü için çalışanları, emek verenleri asla unutmayacaktır."

Pervin Buldan ise şunları ifade etti: "İbrahim yoldaşımız, Kürt halkına uygulanan bütün zulümleri gördü. İbrahim yoldaşımız cezaevlerini gördü ama en sonunda sürgünde yaşamını yitirdi. Kürt halkına reva görülen her türlü zulme tanıklık etti, her türlü zulmün karşısında mücadele etti. İbrahim yoldaşımız, barış ve demokrasi mücadelesinin büyük bir neferiydi. Ancak bu sistemin bu devletin Kürt halkına ve bu ülkedeki hak ve adalet arayışında olanlara reva gördüğü zulümden İbrahim yoldaş da kendi nasibini aldı. Büyük bir bedeldir. İbrahim yoldaşın ödediği bedel, Kürt halkının ödediği bedellerden sadece bir tanesidir."

'BU ÜLKEDE TEDAVİ BİLE OLAMADI'

Pervin, şöyle devam eti:"İbrahim Ayhan, özgürlük, demokrasi, barış ve emek alanında büyük bir mücadele verdi. Ancak bu sistem ona bu ülkede yaşamayı reva görmedi. Bu ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Sağlık sorunlarından dolayı bu ülkede tedavi bile olmadı. Kendi topraklarına, güneye Kürdistan Bölgesine gitti. Ve yaşamının geri kalan kısmını orada sürdürmek istedi. Kürt halkının başı sağ olsun. Her birimiz birer İbrahim Ayhan olacağız. Onun bize bıraktığı mirası biz yürüteceğiz. Sevgili İbrahim Ayhan, gözün arkada kalmasın, yoldaşların senin bıraktığın mirasa sahip çıkacak."

(HABER MERKEZİ)