MGK: Münbiç yol haritasının hassasiyetle uygulanmasını bekliyoruz

MGK toplantısının ardından yapılan açıklamada, Rusya ile imzalanan İdlib mutabakatının uygulanması için gayret gösterileceği belirtildi. ABD'ye Menbiç yol haritasını uygulama çağrısı yapılan açıklamada, "Münbiç'in terör örgütünden temizlenmesi için mutabık kalınan yol haritasının hassasiyetle uygulanmasını beklediğimizin altı çizilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de yapıldı. Yaklaşık 5 saat süren toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

Rusya ile sağlanan İdlib mutabakatının önemli olduğu belirtilen açıklamada, "İdlib mutabakatının başarısı için ülkemizin samimi bir şekilde gayret göstermeye devam edeceği belirtilmiştir" denildi.

ABD'ye Suriye'nin Menbiç kentiyle ilgili anlaşmaya da değinilen açıklamada, "Münbiç'in terör örgütünden temizlenmesi için mutabık kalınan yol haritasının hassasiyetle uygulanmasını beklediğimizin altı çizilmiştir. Güney sınırlarımız boyunca uzanan Suriye'nin diğer bölgelerinin de bir an önce terörden arındırılmasına yönelik faaliyetlerin artırılarak sürdürülmesi hususundaki kararlılık teyit edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

'YURT DIŞI OPERASYONLAR SÜRECEK'

Yurt dışı operasyonları ile bazı şüphelilerin Türkiye getirildiği hatırlatılan açıklamada, "Bu tür operasyonların sürdürüleceği ifade edilmiştir" denildi.

5 maddelik açıklamanın tam metni şöyle:

"1. Ülkemizin güvenliğini ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmeler bütün yönleriyle ele alınmış; başta FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ olmak üzere, millî birliğimizi tehdit eden tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında icra edilen operasyonlar hakkında Kurul'a bilgi arz edilmiştir."

İstihbarat ve güvenlik kuruluşlarımızın yaptığı başarılı çalışmalar neticesinde yurt dışında yakalanan teröristlerin Yüce Türk Adaletine teslim edilmesi, Türkiye'nin bu konudaki kararlılığının tezahürü olarak değerlendirilmiş, bu tür operasyonların sürdürüleceği ifade edilmiştir."

'İDLİB MUTABAKATININ ÖNEMİNE İŞARET EDİLDİ'

"2. Türkiye'nin, Suriye'de yıllardır süren insanlık dramına yenilerinin eklenmesini önlemek, muhtemel kayıpları asgariye indirmek ve barışa katkı sağlamak üzere yürüttüğü girişimlerin olumlu sonuçlarından memnuniyet duyulmuş; bu çerçevede İdlib çatışmasızlık bölgesine yönelik saldırıların durdurulması konusunda Rusya Federasyonu ile varılan mutabakatın önemine işaret edilmiştir.

Astana süreci doğrultusunda İdlib çatışmasızlık bölgesinde 12 gözlem noktası tesis eden ülkemizin, buradaki varlığını güvenli bir şekilde sürdürmesi konusunda alınan tedbirler gözden geçirilmiştir. Cenevre ve Astana süreçlerinin yanı sıra Rusya Federasyonu ile Soçi'de varılan mutabakatın başarısı için ülkemizin samimi bir şekilde gayret göstermeye devam edeceği belirtilmiştir."

'GÜNEY SINIRLARIMIZDAKİ BÖLGELER ARINDIRILMALI'

"3. Münbiç'in terör örgütünden temizlenmesi için mutabık kalınan yol haritasının hassasiyetle uygulanmasını beklediğimizin altı çizilmiştir. Güney sınırlarımız boyunca uzanan Suriye'nin diğer bölgelerinin de bir an önce terörden arındırılmasına yönelik faaliyetlerin artırılarak sürdürülmesi hususundaki kararlılık teyit edilmiştir."

'SURİYE KRİZİNDE ULUSLARARASI TOPLUM SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMELİ'

"4. Suriye krizinin çözümü konusunda, uluslararası toplum, siyasi ve insani sorumluluklarını daha hızlı ve etkin şekilde yerine getirmeye davet edilmiştir.

5. Ege ve Akdeniz'deki gelişmeler hakkında Kurul'a bilgi arz edilmiş, bu hususta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'nin çıkarlarına yönelik girişimlere karşı ülkemizin hak ve menfaatlerinin tüm imkânlar kullanılarak korunacağı kararlılıkla tekrarlanmıştır." (ANKARA/DHA)