İdlib mutabakatının tam metni yayınlandı

Türkiye ve Rusya arasında imzalanan İdlib mutabakatına göre, bütün taraflar ağır silahlarını, 10 Ekim'e kadar geri çekecek. İran, Türkiye, Rusya ortak koordinasyon merkezi geliştirecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye ve Rusya'nın imzaladığı "İdlib mutabakatı"nın tam metni yayınlandı. Mutabakata göre, çatışan taraflar 10 Ekim'e kadar ağır silahlarını, silahsızlandırma bölgesinden çekecek. Denetimleri ise Türkiye ve Rusya askerleri tarafından yapılacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 17 Eylül'de yaptığı görüşmede, İdlib'de "silahlardan arındırılmış bölge" kurulmasına karar verilmişti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu arasında bir mutabakat imzalandığı açıklamıştı.

CNN Türk'ün haberine göre, İdlib mutabakatının tam metnine ulaşıldı. 10 maddelik mutabakat şöyle:

  1. İdlib gerginliği azaltma bölgesi korunacak. Türkiye gözlem noktaları güçlendirilecek.
  2. Rusya Federasyonu, İdlib'de askeri operasyonlar ve saldırılardan kaçınılması için gerekli önlemleri alacak ve mevcut statüko korunacak.
  3. Silahsızlandırma bölgesi oluşturulacak ve bölge 15-20 km olacak.
  4. Silahsızlandırma bölgesinin sınırları sahadaki çalışmalarla belirlenecek.
  5. Tüm radikal terörist gruplar silahsızlandırma bölgesinden 15 Ekim'e kadar çıkarılacak.
  6. Çatışan taraflara ait tüm tanklar, çok namlulu roketatarlar, toplar ve havanların da aralarında olduğu ağır silahlar 10 Ekim'de İdlib'deki silahsızlandırma bölgesinden çekilecek.
  7. Silahsızlandırma bölgelerindeki denetimler Türk ve Rus askerleri tarafından yapılacak. Denetimler insansız hava araçlarıyla havadan da yapılacak.
  8. M4-M5 otoyolu güvenliği yıl sonuna kadar sağlanacak ve trafiğe açılacak.
  9. İdlib'de sürdürülebilir ateşkes rejiminin sağlanabilmesi için etkili önlemler alınacak. İran, Türkiye, Rusya ortak koordinasyon merkezi geliştirecek.
  10. İki taraf her türlü tezahürde Suriye'deki terörizmle mücadele konusunda kararlılıklarını yineledi.