Cumartesi Anneleri, Berfo Ana'nın bıraktığı yerde Cemil Kırbayır'ı arıyor

Cumartesi Anneleri'nin eylemine 703'üncü haftada da Galatasaray Meydanı izni verilmedi. Anneler açıklamayı yine İHD İstanbul Şubesi önünde yaptı.

Hacı Bişkin  hbiskin@gazeteduvar.com.tr

DUVAR – İçişleri Bakanlığı tarafından 700’ncü haftadan itibaren oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri, 703’ncü haftada da İHD İstanbul Şubesi önünde bir araya geldi. Cumartesi Anneleri 703’ncü haftada Cemil Kırbayır şahsında 12 Eylül 1980 darbesinde kaybedilenler için toplandı.

ÇUKURLUÇEŞME SOKAK DA YASAKLANDI

İHD’nin bulunduğu Çukurluçeşme Sokak’ta toplanan annelere polis engel olmak istedi. Sokağın trafiğe kapatıldığı gerekçesiyle polisler, açıklamanın yaptırılmayacağını söyledi. Cumartesi Anneleri polis anonsları üzerine, “Ne Galatasaray meydanından, ne de kayıplarını aramaktan vazgeçmeyeceklerini” ifade etti.

33 YIL OĞLUNU ARAMAKTAN VAZGEÇMEMİŞTİ

Cumartesi Anneleri, polislerin ‘müdahale yapılacağı’ şeklindeki anonslarına rağmen basın açıklaması yaptı. Anneler, gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın, 33 yılını oğlunu aramakla geçiren ve kemiklerini bulamadan 105 yaşında hayatını kaybeden annesi Cumartesi Annesi Berfo Kırbayır’ ı da unutmadı. Açıklama öncesi İHD’nin pencerelerine gözaltında kayıpların fotoğrafları asıldı.

İHD Gözaltında Kayıp Komisyonu üyesi ve kayıp yakını Maside Ocak, “Ne kayıplarımızı aramaktan ne de Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz” sözleriyle 703’ncü hafta açıklamasına başladı: “703’ncü hafta da Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Kaymakamlığın yasaklanması ile 4 haftadır eylemimiz engelleniyor. Bize yasal yollardan bir bildirim yapılmadı. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve çok sayıda yerel mahkeme kararlarına göre toplantı ve yürüş hakkı engellenemez. Hakikati açıklamaktan vazgeçmeyeceğiz.”

‘BERFO KIRBAYIR’ IN BIRAKTIĞI YERDEN…’

Ocak, gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır için de şunları söyledi: “12 Eylül 1980 darbesinin ardından Cemil Kırbayır gözaltına alındı. Kırbayır’ı işkence altında gören çok sayıda tanık vardı. 2011’de dönemin Başbakanı Erdoğan tarafından kurulan komisyon Cemil Kırbayır’ın işkence altında öldürüldüğüne ilişkin Kars Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ama dava açılmadı. Kırbayır ailesi davayı AİHM’e taşıdı. İktidar, hukukun üstünlüğü ilkesini esas alarak cezasızlık ilkesine son vermeli. 699 hafta boyunca Galatasaray’ da buluşmamızla kamuoyu düzeninin bozulduğuna ilişkin hiçbir veri bulunmamaktadır. AYM, AİHM, Yargıtay içtihatlarına göre toplantı gösteri yürüyüşü izne dahil değildir. Buluşmalarımızın engellenmesi kanunsuzdur. Bu kanunsuzluğa son verilmeli. Berfo Kırbayır’ın bıraktığı yerden Cemil Kırbayır’ı aramaya devam etmekten vazgeçmeyeceğiz. Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.”

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, polislere sokakta açıklama yapılmasının engellenemeyeceğini söyledi.