RTÜK'ten TRT Diyanet’e 'Fethullah Gülen güftesi' cezası

TRT Diyanet kanalına Fethullah Gülen’in güftelediği 'Bulanlar Hakkı Buldu' adlı eseri yayımladığı için RTÜK tarafından 'terör cezası' verildi. 22 Haziran'da gerçekleşen yayın TRT tarafından 'arşiv görüntüsü' olarak açıklanmıştı.

DUVAR – Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Fethullah Gülen’in güftelediği “Bulanlar Hakkı Buldu” adlı eseri yayımladığı için Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun (TRT) Diyanet kanalına “Terör faillerini terörün amaçlarına hizmet edecek şekilde sunamaz” gerekçesiyle ceza verdi.

Kanalın seçimlerden 2 gün önce 22 Haziran 2018’deki yayınında saat 23.15’te yayımlanan Tasavvuf Musikisi programında “Bulanlar Hakkı Buldu” adlı bir ilahi seslendirilmişti. İlahinin çalarken, ekranda bestesinin ve güftesinin kime ait olduğu gibi bilgiler yer aldı. İlahinin bestesinin Ahmet Hatipoğlu’na, güftesinin ise Fethullah Gülen’e ait olduğu görülmüştü. RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı olayı ortaya çıkarmış, Diyanet 1 personelin görevine son vermişti.

TRT Diyanet kanalı söz konusu programın 2012 yılı arşivinden alındığını açıklayarak kendisini savundu. Ancak TRT Diyanet kanalında ekranın alt bandında 6 saniye “Güfte: Fethullah Gülen” şeklindeki yazı, RTÜK’ü harekete geçirdi.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın şikâyeti üzerine yeniden yayını inceleyen RTÜK, TRT’den savunma istendi. TRT Genel Müdürlüğü Televizyon Dairesi Başkanlığı’ndan 3 Ağustos tarihinde gönderilen yazıda, TRT Diyanet kanalının, TRT ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca yayın yaptığı ve söz konusu programın da Diyanet tarafından hazırlandığını anımsattı.

Yazıda, yayının “Protokol hükümlerine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaptırılan ve kendileri tarafından denetlenmesi gereken” bir yayın olduğu belirtilerek sorumluluk Diyanet İşleri Başkanlığı’na yüklendi. RTÜK’ün yayına ilişkin inceleme raporunda bu yayının terörün amaçlarına hizmet eder nitelikle bir duruma neden olduğu belirtildi.

KARAR OYBİRLİĞİ İLE ALINDI

Uzman raporu doğrultusunda Üst Kurul, TRT ’ye, RTÜK Yasası’nın, yayınlara ilişkin “Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunamaz” ilkesini ihlal ettiği gerekçesiyle, oy birliği ile ceza kesildi. Söz konusu yaptırım kararının TRT değil de, herhangi bir özel yayın kuruluşu için alınması durumunda, sonucun yayın lisansı iptaline kadar varabileceği ifade edildi.