Meteoroloji uyardı: AKOM kriz merkezi kurdu

Meteoroloji 'kuvvetli yağış bekleniyor' açıklaması yaptı. İBB 'kriz merkezi kurduğunu' açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Meteoroloji’nin 'İstanbul, Kocaeli ile Yalova çevrelerinde kuvvetli sağanak bekleniyor' açıklamasının ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kentte beklenen gök gürültülü sağanak geçişlerine karşı uyarıda bulundu.

AKOM'dan yapılan açıklamaya göre, ​Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiler doğrultusunda, İstanbul'da bugün öğle saatlerinden itibaren il genelinde gök gürültülü sağanak geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor.

AKOM KRİZ YÖNETİMİ OLUŞTURULDU

​İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 3 bin 865 personel, bin 670 araç ve iş makinesi, 385 motopomp, 269 jeneratör, 411 dalgıç pompa ile 24 saat esasına göre sağanağa karşı alarmda olacak.

Vatandaşlar, muhtemel su baskınları ihbarı için 153 Beyaz Masa ve itfaiyeyi arayabilecek. Vatandaşlara, zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamaları, çıkmaları gerektiği durumlarda ise toplu taşıma araçlarını kullanmaları önerisinde bulunuluyor.

VALİLİK DE UYARDI

AKOM'dan sonra İstanbul Valiliği'nden de yağış uyarısı geldi. Valiliğin Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Meteoroloji Genel Müdürlüğünce bildirilen tahminlere göre İlimiz genelinde özellikle akşam saatlerinden sonra çok kuvvetli yağış beklenmekte olup; tüm kurumlarımızın ve vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için tedbirli ve dikkatli olmaları önem arz etmektedir."

Etiketler yağış sel AKOM