ÇHD'li avukatlara duruşmada kelepçe takıldı!

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 17’si tutuklu 18 avukat 1 yıl sonra hakim karşısına çıktı. Duruşma devam ederken çıkan tartışmada jandarma aralarında dernek başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da bulunduğu sanık avukatlara kelepçe taktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ÇHD'li avukatlardan Barkın Timtik, Oya Aslan ve Özgür Yılmaz’ın “örgüt yöneticiliği” 17 avukatın ise “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasında jandarma müdahalesi yaşandı. Avukatlara kelepçe takıldı.

Duruşma, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Bakırköy Adliyesi’ndeki Konferans Salonu'nda görüldü. Tutuklu avukatlar salona getirilirken, “Devrimci avukatlar susturulamaz” sloganı attılar. Evrensel gazetesinden Cansu Pişkin'in haberine göre, tutuklu avukatlar, Ahmet Mandacı, Aycan Çiçek, Ayşegül Çağatay, Aytaç Ünsal, Barkın Timtik, Behiç Aşçı, Didem Baydar Ünsal, Ebru Timtik, Engin Gökoğlu, Naciye Demir, Özgür Yılmaz, Selçuk Kozağaçlı, Süleyman Gökten, Şükriye Erden, Yağmur Ererken, Yaprak Türkmen, Zehra Özdemir ve tutuksuz avukat Ezgi Çakır duruşma salonuna getirildi. Bine yakın avukatın vekalet verdiği duruşmada yüzlerce avukat, meslektaşlarını savunmak için hazır bulundu.

SOMALI AİLELER DE İZLEDİ

Duruşmayı milletvekilleri, uluslararası heyetler ve tutuklu avukatların davalarını takip ettiği müvekkilleri de izledi. Soma katliamında yaşamını yitiren madencilerin aileleri, KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Hasan Ferit Gedik’in annesi, HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Züleyha Gülüm, Mensur Işık, Oya Ersoy, HDP Milletvekili, Ahmet Şık, TGC Başkanı Turgay Olcayto, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ali Haydar Hakverdi, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Van Barosu Başkanı Murat Timur, Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan, Dünyada Demokrasi ve İnsan Hakları İçin Avrupalı Hukukçular Birliği (ELDH), Uluslararası Demokrat Hukukçular Birliği (IADL), Savunma Hakları ve Avukatlara Karşı Saldırılar İçin Dünya Gözlem Örgütü (IDHAE), Asya ve Pasifik Avukatlar Konfederasyonu (COLAP), Avrupalı Demokrat Avukatlar (AED), Viyana Barosu, Paris Barosu avukatları ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ümit Biçer’in de aralarında olduğu çok sayıda kişi duruşmayı izledi. Duruşma salonu kapasitesini aşınca aralarında avukatların da bulunduğu birçok kişi ayakta kaldı. Bunun üzerine avukatlar, “güvenlik” amacıyla duruşma salonunda oturan TEM polislerinin çıkarılmasını talep etti. Polislerin çıkmasının ardından duruşma düzeni oluşturularak yargılanan avukatların kimlik tespiti yapıldı.

DAVANIN DURDURULMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Kimlik tespitinden sonra avukat Ayşe Acinikli iddianamenin özetinin okunmasına geçilmeden söz alarak, sanıkların tamamının avukat olduğunu hatırlatarak, “Avukatlık Mevzuatı ve uluslararası hukukta savunma dokunulmazlığı açısından verilen haklar var. Soruşturma ve kovuşturma aşamasında uyulması gereken bir takım usuller var ve bu kurallara uyulmadı. Meslektaşların katıldığı basın açıklamaları dahi suçlamaya dönüştürüldü” dedi. Acinikli, Adalet Bakanlığı'ndan avukatların yargılanması için soruşturma izni alınmasını, bu süre zarfında durma kararı verilerek tutuklu avukatların tahliyesini talep etti. Ara kararı oluşturan mahkeme, dosyada terör örgütü suçlaması olduğu ve Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan suç olduğunu belirterek talebi reddetti. Duruşmaya SEGBİS sistemi çalışmadığı için 45 dakika ara verildi.

JANDARMA TUTUKLU AVUKATLARA SALDIRDI

Duruşma devam ederken avukatlar ile jandarma arasında arbede çıktı. Jandarmaların saldırısı üzerine mahkeme başkanı dışarı çıktı. Jandarma amiri de sanıklara kelepçelerin takılmasını istedi. Bunun üzerine salonda “Devrimci avukatlar onurumuzdur” sloganları atıldı.