Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Benin'e FETÖ uyarısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika ülkesi Benin'in Cumhurbaşkanı Patrice Talon ile ortak bir basın toplantısı yaptı. Erdoğan, "Benin Cumhurbaşkanı ile FETÖ meselesini de görüşme fırsatı buldum. FETÖ malum virüs. Her türlü kılığa girerek sızıyor. Benin'e de girmiş vaziyetteler" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon ile görüştü.

Türkiye ile Benin arasındaki ticari ilişkilere değinen Erdoğan, "Aramızdaki siyasi, askeri, ticari, ekonomi, kültürel bütün bu alanlarda atmamız gereken adımları konuşma fırsatı bulduk. Türkiye'nin savunma sanayindeki konumu ve buna yönelik işbirliğini görüşme fırsatını bulduk. Aramızdaki ticaret hacmi istenilen bir seviyede değil. Kendilerinden alacağımız bir çok ürün var. Kendilerine de göndereceğimiz bir çok ürün var. Bu konu ile alakalı Benin'in özellikle pamuk en önemli ihraç ürünüdür. Bunun yanında kaju fıstığı, tekstil, palmiye, deniz ürünleri gibi bu tür ihraç ürünlerine sahip. Bizim de kendilerine ihraç edebileceğimiz daha çok tarıma yönelik, makarna, un, kablo, şeker gibi bu tür ürünlerin ihracatı gibi ürünlerle aramızdaki ilişkileri daha da zenginleştirelim istiyoruz" diye konuştu.

'BENİN'E DE GİRMİŞ VAZİYETTELER'

"Benin Cumhurbaşkanı ile FETÖ meselesini de görüşme fırsatı buldum. FETÖ malum virüs. Her türlü kılığa girerek sızıyor. Benin'e de girmiş vaziyetteler" diyen Erdoğan sözlerini "Temennimiz FETÖ'nün ülkedeki bağlantılarının tasfiyesi ile en kısa sürede sonuç alacağımıza inanıyorum. Bizde nasıl devletin bütün kurumlarına sızmışlarsa Benin'de de aynı taktikle buralara sızarlar. Amerika, kendisine 400 dönüm arazi tahsis etti ve bu arazide kendisi orada bütün dünyadaki örgütlerini oradan idare ediyor. Yıllık charter okullardan Amerika'nın bu örgüte ödediği para 800-850 milyon dolar. Bu örgütün arkasında nelerin olduğunu, kimlerin bulunduğunun bilinmesi bakımından bunu çok çok önemsiyorum" diyerek bitirdi. (İSTANBUL / DHA)