İran protestosunda polis Kerestecioğlu’nu tartakladı!

İran Büyükelçiliği önünde idam edilecek aktivist Panahi’nin idamına karşı eylem yapan HDP’lilere polis müdahale etti. HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu polis tarafından tartaklandı. İstanbul'daki eylemde de Mardin Milletvekili Tuna Çelik polisten şiddet gördüğünü açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - İran’da 23 Haziran 2017 tarihinde yaralı olarak yakalanan 24 yaşındaki Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi, perşembe günü mahkeme kararı ile idam edilecek. İdam kararını protesto etmek isteyen HDP Ankara İl Örgütü üyeleri ile HDP milletvekillerine polis müdahale etti. HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu bu sırada polis tarafından tartaklandı.

'Allah’a karşı gelmek ve silahlı örgüte üye olmak’ suçlamalarıyla idam cezasına çarptırılan Panahi’nin idam edilmesine günler kala Ankara’daki İran Büyükelçiliği önünde HDP Ankara İl Örgütü tarafından siyah çelenk bırakılarak eylem yapılmak istendi.

Valilik kararı nedeniyle eyleme izin verilemeyeceğini söyleyen polis, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ile konuşmaya başladı. “Sizi ayıracağız, gruba müdahale edeceğiz. Geçin kendi yerinizde yapın açıklamanızı” diyen emniyet amiri daha sonra polise “Süpürme” talimatı verdi. HDP milletvekili Kerestecioğlu’nun da aralarında bulunduğu partililer polis tarafından darp edilerek Büyükelçilik önünden uzaklaştırıldı.

.

KERESTECİOĞLU: BİZ BARIŞTAN YANAYIZ

Polisin İran Büyükelçiliği önünde idam karşıtı eyleme izin vermeyip müdahale etmesinin ardından HDP’li yöneticiler Genel Merkez Binası’na geldi. Burada yaptığı açıklamada polisin müdahalesini kınayan Kerestecioğlu, “Dünyada geri dönüşü olmayan idam cezasının her ülkeden def edilmesini istiyoruz. Biz barıştan yanayız. Geri dönüşü olmayan cezaların uygulanmamasını istiyoruz” diye konuştu.

.

İstanbul'da da vekil Çelik tartaklandı

Panahi'nin idamının durdurulması talebiyle İstanbul İran Büyükelçiliği önünde de bugün saat 15.00'te bir grup basın açıklaması yapmak istedi. Basın açıklaması öncesi polis muhabirlerin basın kartı ve kimliklerini alarak GBT'lerine baktı. Gruba izin verilmeyeceğini söyleyen polis Muazzez Avcı, Mine Kaynak, Ercan Bilgili, Selçuk Avcı ve ismi öğrenilemeyen bir kadın eylemci gözaltına aldı. HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre basın açıklaması yapmanın yasak olmadığını hatırlatarak, polisin kendisine de şiddet uyguladığını belirtti. Eylemcilerin Sirkeci Polis Merkezi'nde olduğu belirtildi.  (Kaynak: Dokuz8Haber)