Af Örgütü'nden Cumartesi Anneleri için çağrı

Af Örgütü, Cumartesi Anneleri için çağrı: Türkçe, İngilizce veya kendi dilinizde...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gözaltında kaybedilen evlatlarının hesabını sormak için her cumartesi Galatasaray Meydanı’nda buluşan Cumartesi Anneleri’nin 700. haftaya giren eylemine, biber gazlı saldırı oldu. 47 kişi gözaltına alındı. Hak savunucuları, son dönemin en sert saldırısıyla karşılaştıklarını belirtti. Yaşananların ardından Cumartesi Anneleri bir kez daha gündeme geldi.

Uluslararası Af Örgütü yaptığı çağrıda şunları belirtti:

"Hemen şimdi Türkçe, İngilizce veya kendi dilinizde yazarak yetkililere çağrıda bulunun:

-T.C İçişleri Bakanlığına; gerçekleştirilmesi planlanan barışçıl protestoların hukuka aykırı herhangi bir sınırlandırma olmaksızın gerçekleştirilebilmesini ve protestoya katılanların ifade özgürlüğü ile barışçıl toplanma haklarını kullanabilmesini güvence altına almalıdır.

-T.C Adalet Bakanlığına; polis memurlarının 25 Ağustos’taki barışçıl protestoya katılan kişilere yönelik gerekli olmayan aşırı güç kullanımına başvurduğu ve bu kişilere kötü muamele uyguladığına ilişkin iddialara yönelik tarafsız, bağımsız ve etkin bir soruşturmayı derhal başlatmalı ve sorumluluk taşıdığı tespit edilen herkesi adil yargılamalarla adalet önüne çıkarılmalıdır." (HABER MERKEZİ)