Hulusi Akar'ın darp raporu ortaya çıktı

Eski Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın darbe girişimi sırasında darp edildiğine dair rapor ortaya çıktı. Raporda, "Sol gözde cilt lezyonu ve kızarıklık, boğazda ödem, sol omuz arkasında ve buruna bastırmakla ağrı, el bileklerinde cilt altı lezyon" bulgularına yer verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin kaçırdığı eski Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın darp raporu ortaya çıktı. Rapora göre Akar'da, "Sol gözde cilt lezyonu ve kızarıklık, boğazda ödem, sol omuz arkasında ve buruna bastırmakla ağrı, el bileklerinde cilt altı lezyon" tespit edildi.

Sözcü gazetesinden Asuman Aranca'nın haberine göre, 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin kaçırdığı dönemin Genelkurmay Başkanı ve yeni kabinenin Milli Savunma Bakanı Orgeneral Hulusi Akar'a uygulanan şiddetin raporu ortaya çıktı.

GATA'dan alınan raporda, "Sol gözde cilt lezyonu ve kızarıklık, boğazda ödem, sol omuz arkasında ve buruna bastırmakla ağrı, el bileklerinde cilt altı lezyon mevcuttur'' denildi. 17 Temmuz 2016 tarihini taşıyan raporda şu bulgulara yer verildi:

"Sol göz altında 2 cm, kenarında ise 1 cm cilt lezyonu, burunda bastırmayla ağrılı olup septal hematom (kanama) veya krepitasyon (ödem) alınmamıştır. Boğazda orta ve lateral her iki tarafta 5-6 cm uzunluğunda ve birbirine 1-2 cm aralıklı olarak paralel seyirli yüzeysel kızarıklık ve ödem mevcut. Sol omuz arkasında bastırmakla ağrı tarif ediyor. Ödem, hareket kısıtlılığı ve ya renk değişikliği mevcut değil. Sol el bileği ön kısmında 3-4 cm uzunluğunda noktasal tarzda ve düzensiz yüzeysel cilt ve cilt altı lezyonları mevcut. Sağ el bileği ön kısmında 3 cm uzunluğunda yüzeysel cilt ve cilt altı lezyonları mevcuttur. Tespit edilen yumuşak doku ve cilt lezyonlarının iyileşme süresinin 7-10 gün alabileceği, mevcut bulgular ile hayati tehlikesinin bulunmadığı değerlendirilmiştir."

Hulusi Akar'ın helikoptere bindirilme anının görüntüleri ortaya çıktıHulusi Akar'ın helikoptere bindirilme anının görüntüleri ortaya çıktı

'AĞZIMI VE BURNUMU KAPATARAK NEFES ALMAMAMI ENGELLEDİLER'

Genelkurmay çatı davası iddianamesinin eklerinde, Akar'ın 15 Temmuz gecesi Akıncı üssüne götürülürken kamera kayıtlarından elde edilen görüntüler de yer almıştı. 6 askerin arasındaki Akar'ın yanında Tümgeneral Mehmet Dişli ve kimliği tespit edilemeyen koyu renk kıyafetli bir kişi de var.

Akar saldırıya uğradığı 15 Temmuz gecesini savcılık ifadesinde şöyle anlatmıştı:

"Saat 21.00'e doğru arkam kapıya dönük bir şekilde masamda çalışırken kapı çaldı, Tümgeneral Mehmet Dişli'nin geldiğini gördüm. ‘Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız' tarzı bir şeyler söyledi. Sonra Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan olduğunu değerlendirdiğim ve tam teçhizatlı, eğitim kıyafeti giymiş, silahlı, miğferli personel dikkatimi çekti. Odanın içerisine hızla ve aniden girmeye kalkışınca ayağa kalktım. O esnada emir subayı Levent Türkkan ‘Komutanım otur, zorluk çıkarmayın' diye bağırdı. Birisi beni iterek sandalyeye oturmamı sağladı ve o esnada arkadan bir başkası el havlusu tarzında bir şeyle hem ağzımı hem burnumu kapatarak, nefes almamı engelledi, kolunu boğazıma dolayıp sıktı. Askeri kıyafete ait ip türü bir cisim boğazıma sürtünmesiyle, o anda nefes almakta güçlük çektiğim için debelenirken ve ellerimle burnumu açmaya çalışırken bir başkası plastik kelepçeyi bileklerime taktı. Ağzımı kapattılar. Kelepçenin bileklerime verdiği acı nedeniyle bağırmaya başladım. Sonra kelepçeyi bıçakla kestiler. Dışarıya çıkardıklarında Atatürk heykelinin olduğu yerde bir helikopter bekliyordu. Helikoptere bindirdiler. Helikopterdeki silahlı askerlerin namlusu üzerime dönüktü. Mehmet Dişli de helikopterde idi."

Akar ve Güler'in Akıncı Üssü'ndeki ilk görüntüleri yayınlandıAkar ve Güler'in Akıncı Üssü'ndeki ilk görüntüleri yayınlandı