Uber cinsel tacize uğrayanlara 1.9 milyon dolar ödeyecek

Uber cinsel taciz davalarında uzlaşmaya giderek, tacize uğrayan çalışanlarına tazminat ödeyeceğini açıkladı. 1.9 milyon dolar miktarındaki tazminata şu ana kadar itiraz eden olmadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Uber birden fazla cinsel taciz ve ayrımcılık suçlamasına karşılık uzlaşma yolunu seçerek bu suçlamaları yapanlara tazminat ödemeye karar verdi. Şirket anlaşmaya yakın olduğunu, cinsel tacize uğradığını söyleyen 56 mevcut ve eski çalışana 1.9 milyon dolar ödeyeceğini açıkladı.

Şirket, cinsel yönelimleri ve ırkları nedeniyle ayrımcılığa uğradığını söyleyerek toplu dava açan 485 kişiye ise kişi başı ortalama 11 bin dolar tazminat ödeyecek. Toplu dava, Latin iki mühendis tarafından, kendilerinin beyaz, Asyalı ve erkek iş arkadaşlarına göre daha az maaş aldıkları iddiasıyla açılmıştı. İkili yasal süreci Ekim 2017'de başlatmış, ırkları ve cinsel yönelimleri nedeniyle ayrımcılık ve hasmane çalışma ortamıyla karşılaştıklarını savunmuştu.

'ADİL, MAKUL VE YETERLİ'

Ancak şirketin davacılarla uzlaştığı tazminat miktarının mahkeme tarafından da onaylanması gerekiyor. Bu süreçte davacılar miktara itiraz etme hakkına da sahip. Şu ana kadar itiraz eden kimse olmadığını belirten Uber, yayınladıkları açıklamada, ödeyecekleri miktarın 'adil, makul ve yeterli' olduğunu söyledi. Çalışanların avukatlarından Jahan Sagafi, şirketin üç yıl boyunca insan kaynakları konusunda atacağı adımları takip etme haklarının da olacağını açıkladı. Bu davanın dışında Uber, ABD'li makamlar tarafından cinsel yönelim ayrımcılığına karşı soruşturuluyor. Şirketin insan kaynakları yöneticisi Liane Hornsey, ırk ayrımcılığı şikayetlerini nasıl ele aldığını inceleyen bir iç soruşturmanın sonucunda istifa etmişti. Varılan anlaşma 6 Kasım'da ABD'nin California eyaletinde mahkemeye sunulacak. (BBC Türkçe)