İstanbul'da turist dolandırıcılarına para cezası verildi

Turistlere yüksek hesap yazan, araç ve acenta sahibi, hanutçuluk yapan, bar ve gece kulüplerine altı ayda, 2 milyon liranın üzerinde ceza kesildi. Günlük kiralık evler de 21 milyon 689 bin para cezası uygulandıç

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte turist dolandırıcılığı da artıyor. Turistlere yüksek hesap yazan, hanutçuluk yapanlara, İstanbul Valiliği tarafından ceza kesiliyor. Özellikle turizm sektöründeki işletmeler kontrolden geçiriliyor. Valiliğin bu kapsamdaki görevlendirmesiyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün koordinatörlüğünde, 15 kurumun katılımıyla ilk 6 ayda yapılan denetimlerde, para cezaları kesildi.

İstanbul'da yılın ilk altı ayında araç ve acenta sahipleri ile hanutçuluk yapan, turistlere yüksek hesap uygulamasında bulunan 2 bin 638 kişiye, 2 milyon 55 bin 503 lira ceza kesildi. 2017 yılının tamamında ise ceza miktarı 2 milyon 925 bin 979 lira olmuştu.

39 ilçenin kaymakamlık ve belediyeleriyle birlikte oluşturulan denetim komisyonları vasıtasıyla, günübirlik kiralanan evler de denetime tabi tutuldu. Gelen şikayetler, internet siteleri üzerinden yapılan taramalar ve bildirilen ihbarlar neticesinde altı ayda 13 bin 10 günübirlik kiralık evle ilgili toplam 18 milyon 648 bin 818 lira idari para cezası uygulandı.

2017 yılındaki denetimlerde günlük kiralık evlerle ilgili 21 milyon 689 bin 988 liralık idari para cezası yazılmıştı.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, yapığı açıklamada, turizm sektöründe olumsuzlukların yaşanmaması için gerekenlerin yapıldığını söyledi. Yılın ilk altı ayında, kurallara aykırı davranan, kurum, kuruluş ve kişilere ciddi idari para cezalarının verildiğini hatırlatan Yılmaz, denetimlerin artarak devam edeceğini kaydetti. (HABER MERKEZİ)