Buca'da orman yangını

Buca Gölet Tesisleri'nde başlayan yangın orman arazisine sıçradı. İzmir-Aydın Otoyolu güvenlik amacıyla kapatıldı.

DUVAR – İzmir’in Buca ilçesinde, Gölet Tesisleri yakınında başlayan yangın, orman bölgesine sıçradı. Yangını söndürmek için havadan ve karadan müdahaleye başlandı. İzmir-Aydın Otoyolu trafik ekipleri tarafından güvenlik amacıyla kapatıldı.

Bugün saat 15.30 sıralarında Buca Gölet Tesisleri yakınındaki tarlada henüz belirlenemeyen bir sebepten yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle büyüyen alevler yakındaki orman alanına sıçradı.

Yangına 9 helikopter, 2 uçak, 25 arazöz ve 5 iş makinesiyle müdahale ediliyor. Çalışmalara çevrede yaşayanlar da kendi imkanlarıyla katılıyor.

Çalışmalara katılanlardan Sultan Kaymaz, “Yangın tarladan başlayıp ormanlık alana sıçramış. Ben de canla başla yardım ediyorum. Rüzgar nedeniyle ilerliyor. Ormanlar bizim canımız, oksijen kaynağımız. Söndürmemiz gerekiyor” dedi.

Yangın nedeniyle İzmir-Aydın Otoyolu trafik ekipleri tarafından güvenlik amacıyla kapatıldı. Otoyola girmek isteyen sürücüler gişelerden geri döndürülüyor.

Yangınla ilgili yapılan açıklamada ise rüzgar nedeniyle alevlerin henüz kontrol altına alınamadığı, bölgenin iş makineleriyle çevrelendiği belirtildi. (İZMİR/DHA)