Gazeteci Serdar Altan 1 yıl 6 ay 20 gün hapis cezası

Gazeteci Serdar Altan'ın yargılandığı dava karara bağlandı. Altan'a 1 yıl 6 ay 20 gün hapis cezası verildi.
Fuat Yaşar (solda) ve Serdar Altan (sağda)

DUVAR –  Gazeteci Serdar Altan ve Fuat Yaşar Sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlar nedeniyle haklarında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açıldı. Serdar Altan 1 yıl 6 ay 20 gün hapis cezası alırken, Fuat Yaşar ise beraat etti. Mahkeme, Serdar Altan’a verilen cezayı 5 yıl süreyle erteledi.

TOMA’NIN ÖNÜNDE ÇEKİLEN FOTOĞRAF SUÇ SAYILDI

Gazeteci Serdar Altan ve Fuat Yaşar hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle açılan iki ayrı davanın duruşması, bugün Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İddianamenin okunmasının ardından savunma yapan Yaşar, suç unsuru olarak gösterilen paylaşımları, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yaptığını söyledi. Yaşar, “Benim yaptığım paylaşımların büyük bir bölümü haber içerikli, mizah amaçlı yapılan paylaşımlardır. Paylaşımlarda örgüt propagandası yoktur, haber vardır” dedi.

Yaşar, TOMA’nın önünde çektiği fotoğrafının da dosyada suç unsuru olarak gösterildiğini hatırlatarak, beraatını istedi. Yaşar’ın “örgüt propagandası yapmak” suçunun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatın karar verildi.

‘BENİM YAPTIĞIM PAYLAŞIMLAR HABER İÇERİKLİ’

Gazeteci Serdar Altan hakkında açılan davanın duruşması da aynı mahkemede görüldü. İddianamenin okunmasının ardından savunma yapan Altan, suçlama konusu yapılan paylaşımların büyük bir bölümünün haber içerikli paylaşımlar olduğunu belirtti.

Altan, “Ben suçlamaları kabul etmiyorum. Daha önce belirttim, gazeteciyim. Yapmış olduğum paylaşımlar haber içeriklidir. Propaganda amaçlı bir paylaşım yoktur. Bu nedenle beraatıma karar verilmesini talep ediyorum” dedi. Mahkeme, Altan’a “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl 6 ay 20 gün hapis cezası verilmesine karar verildi. Mahkeme cezayı 5 yıl süreyle erteledi. (Kaynak: MA)