Adnan Oktar'a yönelik operasyonda yeni detaylar

Adnan Oktar ve grubuna yönelik operasyonun yankıları sürüyor. Emniyetin 2 yıldır teknik takiple sürdürdüğü çalışmalar sonucu başlatılan operasyonun detayları kamuoyuna yansıdı. Öte yandan grubun iki numaralı yöneticisi olduğu öne sürülen Tarkan Yavaş'ın da dün gece gözaltına alındığı belirtildi.

DUVAR – Adnan Oktar ve grubuna yönelik İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube polislerinin dün sabah saatlerinde başladığı operasyonun yeni detaylarına ulaşıldı.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Adnan Oktar’a yönelik 2 yıldır yaptığı teknik ve fiziki takip çalışmalarında, Oktar’ın 17-25 Aralık sonrasında, ‘FETÖ’ yöneticiliği suçlamasıyla aranan Tuncay Opçin ve tutuklu yargılanan Mehmet Baransu’yla defalarca yüz yüze görüştüklerini tespit etti. Polis ekipleri, gruba katılan kadınların ‘imam bacı’ olduğu zaman Oktar’ın bu kişileri anlaşmalı olduğu 2 estetikçiye yolladığı ve vücutlarına çeşitli estetik operasyonlar yaptırıldığı iddia edildi.

105’İ KADIN TOPLAM 179 GÖZALTI

Polis ekipleri hakkında gözaltı kararı bulunan 235 kişiyi yakalamak için İstanbul, Ankara, Muğla ve Antalya’da düzenlediği operasyonlarda 105’i kadın 179 kişi yakalayarak gözaltına aldı. Firari 56 kişinin yakalanması için polis ekiplerinin çalışmaları devam ediyor.

BABUNA AİLESİNDEN 6 GÖZALTI

Oktar’a yönelik yapılan operasyon kapsamında Babuna ailesinden 6 kişi bulunurken Oktar Babuna, Ayşegül Hüma Babuna, Ferhunde Eda Babuna, Fatma Ceyda Babuna Ertüzün ve Tuğba Babuna ile yeğenleri Alev Babuna’nın da gözaltına alınanlar arasında olduğu öğrenildi.

TARİHİ ESERLER BİLİRKİŞİLER TARAFINDAN İNCELENECEK

Adnan Oktar’ın villalarında, vakıf, dernekleri ve depolarında 6 kamyon dolusu tarihi eser ele geçirildi. Ele geçirilen tarihi eserlerin bir kısmı incelenmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğüne getirildi. Polis ekipleri, tarihi eserlerin incelenmesi için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bilgi verdi. Önümüzdeki günlerde Türk ve İslam Eserleri Müzesi ve Topkapı Sarayı Müzesi’nden gelecek olan uzman bilirkişilerin inceleme yapması bekleniyor.

VİLLALAR KİRALIK ÇIKTI

Yapılan operasyonda polis ekiplerinin yeni tespit ettiği bazı adreslerde aramaları devam ederken, Adnan Oktar’ın üzerine kayıtlı hiçbir şey olmadığını tespit etti. Kandilli ve Sarıyer’de bulunan villaların ise kiralık olduğu öğrenildi.

ADNAN OKTAR, DİDEM ÜRER İLE BİRLİKTE GÖZALTINA ALINDI

62 yaşındaki Adnan Oktar, ‘kedicik’ olarak ünlenen ve televizyon kanalında program yaptığı kadınlardan Didem Ürer’le birlikte gözaltına alındı. Oktar ve Ürer’in bulunduğu arabada yaklaşık 50 bin lira para ve bir çanta dolusu döviz bulundu.

 

ANNELERİN KIZ ÇOCUKLARINI OKTAR’A TESLİM ETTİĞİ İDDİASI

Oktar ve grubuna yapılan operasyonda polis ekipleri yaptıkları incelemelerde, yaşı küçük 15 çocuğun grupta istismar edildiğini belirledi. İddiaya göre, grupta bulunan 2 annenin, kız çocuklarını lüks yaşam ve para hırsı için Adnan Oktar’a teslim ettiği, bu çocukların cinsel istismara uğradığı belirlendi. Oktar ve annelerin bu yönde telefon görüşmelerinin olduğu ekipler tarafından öne sürüldü.

GENÇ ERKEKLER, ZENGİN VE İŞİ ADAMI GİBİ KULLANILIYOR

Polis ekipleri, Adnan Oktar ve grubuna yönelik yaptığı çalışmalarda gruba katılan Türkiye’nin ileri gelen üniversitelerinden mezun olan erkeklerin seçilerek lüks yaşam vaadiyle aralarına katılmalarını sağladıkları ortaya çıktı.

İddiaya göre, daha sonrasında aralarına katılan erkekleri kendi belirledikleri bölgelerde bulunan lüks AVM’lerden sorumlu yaptıkları ve kendilerine zengin iş adamı süsü verdikten sonra lüks yaşamlarıyla genç ve güzel kızları kandırarak aralarına kattıkları belirlendi.

OPERASYON SONRASI İHBAR VE ŞİKAYET YAĞIYOR

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Adnan Oktar ve grubuna yönelik yaptığı operasyon sonrasında yeni ihbar ve şikayetlerin gelmeye başladığını, yeni ihbar ve şikayetler doğrultusunda da araştırma ve çalışmalara başlanıldığı ileri sürüldü.

TARKAN YAVAŞ GÖZALTINDA

Öte yandan grubun iki numaralı yöneticisi olduğu öne sürülen Tarkan Yavaş’ın da dün gece gözaltına alındığı belirtildi. Firar ettiği düşünülen Tarkan Yavaş’ın gece yapılan operasyonla gözaltına alındığı öne sürüldü. Bilim Araştırma Vakfı eski başkanı olan Yavaş’ın, küçük yaşta çocuğun cinsel istismarı, dolandırıcılık ve uluslararası ajanlık başta olmak üzere 20 suçtan arandığı belirtilmişti.
(İSTANBUL-DHA)