'15 Temmuz Uyanış' filminin yönetmenine 15 yıl hapis talebi

'Uyanış' filminin yönetmeni Ali Avcı'ya 15 yıl hapis istendi. Yönetmenin tutuklu yargılanmasına karar verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - "Uyanış" filminin yönetmeni Ali Avcı'nın, 'terör örgütünde yöneticilik' suçlamasıyla yargılandığı FETÖ davasında, savcı mütalaasını bildirdi. Savcı sanık Ali Avcı için, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis talebinde bulundu.

Mahkeme Başkanı Hakan Özer, 'Kimse Yok mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği' Malatya Şubesi'nin 9 Ocak 2010 tarihli genel kurul haziran listesindeki Ali Avcı'ya atfen atılmış imzanın sanığa ait olmadığını bildiren rapora ulaştığını belirtti. Söz alan sanık Avcı, "Bilirkişi raporu benim sözlerimi teyit etmektedir. Ben, Samanyolu, Bank Asya ve Fatih Üniversitesi ile icralığım. STV'de hiçbir zaman çalışmadım" şeklinde konuştu.

Avcı'nın avukatı Oğuzhan Bostanoğlu da, Fatih Metin'in beyanlarının hükme esas alınamayacağını savunarak, "Sözleri duyumdan ibarettir. 2010-2011 yıllarına ilişkindir. Yargıtay 2013 tarihini kıstas alınmasını karar altına almıştır. Müvekkilimin bu yapıyla ilişkisini kesmesi bu tarihten öncedir. Mahkemede hazır olsaydı kendisine sorularımız olacaktı" diye konuştu.

15 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Savcı Hasan Adalı, 12 Temmuz 2017 tarihinde bazı internet sitelerinde "15 Temmuz Uyanış" isimli Ali Avcı'nın yönetmenliğini yaptığı filmin fragmanının yayınlandığını, fragmanda ülkemizde 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimi sahnelerine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hayatından kesitlere yer verildiği, ayrıca sahnelerde 'Cumhurbaşkanının kafasına silah dayanmış şekilde ve ailesinin öldürüldüğü' sahnelerin de olduğu ifade edildi. Ali Avcı için "Silahlı terör örgütünü yönetme" suçuna dair her türlü şüpheden uzak, inandırıcı delil elde edilemediğini belirten savcı, sanık hakkında, "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsini talep etti.

"OĞLUMA NEDEN BURADA OLDUĞUMU ANLATAMIYORUM"

Yönetmen Ali Avcı, "Reis filmiyle yüzde 3'lük bir oy kazanımı sağladım. Filmde Recep Tayyip Erdoğan'ın torununu oynayan oğluma, neden burada olduğumu anlatamıyorum. Reis adlı parfümü yapıp dağıttım. Neden burada olduğumu anlayamadım" dedi. Sanık avukatları ise mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talebinde bulurken, mahkeme heyeti sanığın tutukluluğun devamına karar verdi ve duruşmayı 6 Eylül tarihine bıraktı. (DHA)