Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kimdir?

Fatih Dönmez, yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı oldu. Dönmez, aynı bakanlıkta müsteşar olarak görev yapıyordu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabinede yer alan isimlerinden biri de Fatih Dönmez oldu. Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine getirildi.

1965 yılında Bilecik’te doğan Fatih Dönmez, ilkokul, ortaokul ve liseyi İstanbul’da tamamladı. Dönmez, 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

2005 yılında e-MBA sertifika programını bitiren Dönmez, enerji ve telekomünikasyon firmalarında değişik kademelerde yöneticilik yaptı.

1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ’ta Etüt ve Proje Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 2002 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakler Daire Başkanlığında, İştirakler Genel Koordinatörü olarak; İBB iştiraklerinin yönetim kurullarında başkan ve üye olarak görev yaptı. Türkiye Elektrik Sanayi Birliği’nin (TESAB) kurucuları arasında yer aldı. 4 Ocak 2008’de EPDK Kurul üyeliğine atandı.

Enerji sektöründe birçok yazı ve rapor hazırlayan Fatih Dönmez; arz güvenliği, enerji yoksulluğu, doğal gaz projeksiyonları, enerji sektöründe Ar-Ge, stratejik planlama, performans yönetimi, fizibilite hazırlama, organizasyon geliştirme ve şirketlerin AB’ye uyumu gibi konularında çalışmalar yürüttü.

Dönmez, 24 Aralık 2015'te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığına atandı. (HABER MERKEZİ)