CHP'lilerin İstanbul Üniversitesi'ne girmesine izin verilmedi

CHP heyetinin, tahliyesine karar verilen İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi'ni ziyaret etmesine izin verilmedi. Karara tepki gösteren CHP milletvekili Ali Şeker, "Bu bitkiler bulunduğu yerden söküldüğü taktirde bu kültür ve bu genetik türler yok olacak" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tahliye edilmesine karar verilen İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi'ne CHP heyetinin girmesine izin verilmedi. CHP İstanbul milletvekili Ali Şeker, “Bir milletvekili nasıl üniversite binasına alınmaz” diyerek uygulamaya tepki gösterdi.

Sözcü gazetesinden Seda Önceler'in haberine göre, İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, müftülük olarak kullanılmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edildi. Kararın ardından önceki hafta da tahliye işlemlerine başlanırken, bahçe için yeni bir yer tahsis edilmedi.

CHP heyeti, bugün sabah saatlerinde Botanik Bahçesi’nin de bulunduğu kampüse gitti. Kapıdaki görevliler “Rektörlüğü talimatı var, içeriye alamayız” deyince, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker “Bir milletvekili nasıl üniversite binasına alınmaz” diye tepki gösterdi.

'TÜKENMEKTE OLAN TÜRLER BURADA TEKRAR CANLANDIRILDI'

Bitkilerin sökülmesi halinde türlerin yok olacağını söyleyen Ali Şeker, şöyle devam etti:

"Burası 85 yıl öncesinden başlayan çalışmalarla kurulmuş, İstanbul Üniversitesi’ne bağlı İstanbul’un en eski Botanik  bahçesi. Burada türü tükenmekte olan bitkiler tekrardan canlandırılıp, doğayla buluşturuldu. Bu bitkiler bulunduğu yerden söküldüğü taktirde bu kültür ve bu genetik türler yok olacaktır. Biz 15 dönümlük bu alanın müftülüğün gezi ve çiçek bahçesi olarak kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Müftülüğün bu ihtiyaçları başka yerlerde karşılanabilir. Hızla yok olmakta olan ormanlarımızdaki ağaçları koruyacak olan öğrencilerin bir laboratuvara ihtiyacı var."

CHP’li heyet daha sonra bölgeden ayrılırken, üniversite yönetiminin bahçenin akıbeti için toplantı yaptıkları öğrenildi.

5 BİNİ AŞKIN BİTKİ TÜRÜ BULUNUYOR

İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün davetiyle Türkiye’ye gelen Alman Prof. Dr. Alfred Hilbron tarafından, 1935 yılında kuruldu. Botanik bahçesi, 2015 yılında İstanbul Üniversitesi’nden alınarak müftülük hizmetlerinde kullanılmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edildi.

5 bini aşkın bitki türünün bulunduğu İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi'nin devredilme gerekçesinin ise, "Osmanlı döneminde bu alanda Şeyhülislamlık makamının bulunması olduğu" ortaya çıkmıştı.