'Kayıp gece görüş gözlüğü' davası: FETÖ'ye biat etmedik, önümüz kesmek istediler

Jandarma karakolları için 2014 yılında savunma planı yapan 12 askerin, gece görüşü gözlüğünü bilerek tahrip ettikleri iddiasıyla yargılandıkları davaya devam edildi. Albay Mete Kuş, gizlendiğini söylediği "Soruşturmaya gerek yok" raporunu mahkemeye sundu. Kuş, "Biz hiçbir zaman FETÖ'ye biat etmedik. Burada yargılanan askerler de birer kahramandır. Bu mahkemede imzası olan herkes darbeci çıktı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 135'inci Muharebe Arama Kurtarma (MAK) Filo Komutanlığı'na bağlı 12 kişilik ekip hakkında, 2014 yılında karakollara saldırı düzenleneceği bilgisi üzerine bölgede savunma planı hazırlarken kaybolan gece görüş gözlüğü nedeniyle açılan dava devam ediyor.

Dönemin filo komutanı tutuksuz sanık Pilot Albay Mete Kuş, olayla ilgili o dönem Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından "soruşturmaya gerek olmadığı" raporunun gizlendiği belirterek, raporu sundu. Kuş, "Görülen bu mahkemede imzası olan herkes darbeci çıktı" dedi.

Konya'da bulunan ​3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki 135'inci MAK Filo Komutanlığı'na bağlı 12 kişilik ekip, 30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrası PKK'nin Güneydoğu Anadolu'da karakollara baskın yapabileceği bilgisi üzerine bölgeye gitti. Dönemin filo komutanı Pilot Yarbay Mete Kuş nezaretindeki ekip, yerel seçime 5 gün kala, 68 jandarma karakolunun güvenliğinin sağlanması için savunma planı hazırladı.

AKIN ÖZTÜRK'TEN SORUŞTURMA TALİMATI 

İddiaya göre bu çalışma sırasında 1 gece görüş gözlüğü kayboldu. Dağlık arazide yapılan aramada gözlüğün sadece kapağını bulan ekip, kayıp raporunu tuttuktan sonra bölgeden ayrılarak üsse geri döndü. Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı ve 15 Temmuz darbe girişimi sanığı Orgeneral Akın Öztürk'ün talimatıyla, gözlüğün kaybolmasıyla ilgili MAK timi hakkında soruşturma başlatıldı.

3 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Askeri mahkemelerin kapatılması nedeniyle Konya 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde, MAK timindeki 12 asker hakkında "Askeri eşyayı kasten tahrip etmek" ve "görevi kötüye kullanmak" suçlamalarıyla 3 aydan 3 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı. Bugün görülen ikinci duruşmaya dönemin filo komutanı, şu an 3'üncü Ana Jet Üssü Harekat Komutanı ve Cumhurbaşkanı Hava Koruma Komutanı Pilot Albay Mete Kuş ile 3 astsubay katıldı.

'MAHKEME ZORUYLA SAKLANAN RAPORA ULAŞTIK'

Albay Mete Kuş, savunmasında mahkeme aracılığıyla o dönem konuyla ilgili Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından hazırlanan inceleme raporunu istediklerini belirtti. İnceleme raporunda soruşturmanın açılmasına gerek olmadığının belirtildiğini ifade eden Kuş, raporunda mahkemeden gizlendiğini ve o nedenle yargılandıklarını öne sürdü.

Raporu avukatı aracılığıyla mahkeme heyetine sunan Kuş, ''Gönderilen inceleme raporunda, 'Askerlerin 6-7 gün gibi kısa bir süre içerisinde Hızır Savunma Planı hazırladığı, gözlüğün makbul sebepler nedeniyle kaybolduğu belirtilerek soruşturmaya gerek olmadığı' yazıyor. Mahkeme kararı ve zoruyla bizden saklanan bu evraka ulaşabildik" dedi.

'FETÖ ÜYESİ ASKERLER ÖNÜMÜZÜ KESMEK İSTEDİ'

"Biz hiçbir zaman FETÖ'ye biat etmedik" diyen Kuş, "Burada yargılanan askerler de birer kahramandır. Görülen bu mahkemede imzası olan herkes darbeci çıktı. Hava Kuvvetleri'nde bulunan bazı FETÖ kırıntıları kendilerinin ataması ve tayinleri belli olana kadar da bu davanın sonuçlanmasını istemiyor. FETÖ üyesi askerler, görevi kötüye kullanma suçundan bize ceza vererek önümüzü kesmek için böyle bir plan yapmışlardı'' şeklinde konuştu.

Duruşma diğer sanıklarında ifadesinin alınması için ertelendi. (KONYA/DHA)