TTB: Hastanelerin güvenliği sağlansın

Türk Tabipleri Birliği, Suruç'ta yaşanan olaylarda, hastanelerde de meydana gelen silahlı saldırılar ve ölümler için bir açıklama yayınladı.

DUVAR – Türk Tabipleri Birliği, Suruç’ta yaşanan olaylar hakkında açıklamada bulundu. TTB açıklamasında hastanede gerçekleşen saldırılar sonucu meydana gelen ölümler hakkında “Ölümlerden ikisinin hastanede gerçekleşmiş olduğu bilgisi, hastanede ciddi bir güvenlik açığı olduğunu ortaya koymaktadır,” ifadelerini kullandı.

Sağlık çalışanlarının ve hekimlerin güvenliğinin de sağlanmadığı belirtilen açıklama metni şöyle:

“Bugün (14 Haziran Perşembe) öğleden sonra Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki seçim çalışması esnasında gerçekleşen silahlı çatışmada, 3 kişinin öldürülüp 5’i ağır olmak üzere 9 kişinin yaralandığını öğrenmiş bulunmaktayız. TTB olarak öncelikle yaşamını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı diliyor, yaralıların bir an önce tedavilerinin yapılması için yetkilileri gerekli ortamı sağlamaya davet ediyoruz.

Yaşanılan çatışma sonrasında Suruç Devlet Hastanesi’nin içerisinde de saldırıların devam ettiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Ölümlerden ikisinin hastanede gerçekleşmiş olduğu bilgisi, hastanede ciddi bir güvenlik açığı olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda yaralıların çevredeki devlet hastanelerine sevki için 112 ambulanslarının hizmet vermesinin engellendiğini de öğrenmiş bulunmaktayız.

Yaşanılan bu kaygı verici olay, hastanenin sağlık hizmeti vermesinin engellendiğini ve başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanamadığını göstermektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın ve Şanlıurfa Valiliği’nin bir an önce bölgedeki sağlık kurumlarının hizmetlerini yapabilmesine yönelik gerekli önlemleri almasını ve kamuoyunu tatmin edici bir bilgilendirme yapmasını talep ediyoruz.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi”

Evrensel’e konuşan CHP Suruç İlçe Başkanı Servet Gören, baba Esved Şenyaşar’ın hastaneye kaldırılan oğlunun yanına gittiği sırada Yıldız’ın yakınlarının saldırısına uğradığını söyledi. Gören, medyanın haberi çarpıtarak verdiğini, Şenyaşar ailesinin sabah işe giden, akşam evine dönen bir esnaf olduğunu söyledi. Ayrıca Gören ilçenin abluka altına alındığını da ekledi.

TTB sayfasında yer alan açıklama için tıklayınız.