İnce'ye 'cukka' cevabı: Ben 6 aylık başkanım, gücün bana mı yetiyor

Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe, Muharrem İnce'nin kendisine yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Alatepe, "Koskoca adamsın. Uğraştığın kişi 6 aylık bir belediye başkanı, Gücün 6 ay önce göreve gelmiş belediye başkanına mı yetiyor" dedi.
Ali Murat Altepe

DUVAR – CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin İstanbul, Esenyurt’ta yaptığı mitingde söylediği “Burada diyor ki birisi ‘Esenyurt’u kaybedersek Mekke’yi kaybederiz.’ Doğrusu şu… Esenyurt’u kaybedersek cukkayı kaybederiz. Geç onları geç…” sözlerine Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe yanıt verdi.

‘SENİN GÜCÜN CUMHURBAŞKANIMIZA HİÇ YETMEZ’

Alatepe, İnce’ye şöyle seslendi: “Gücün 6 ay önce göreve gelmiş belediye başkanına mı yetiyor. Senin gücün bana yetmez, Cumhurbaşkanımıza hiç yetmez. Sen onun kalibresinde değilsin. Bir ülkenin devlet başkanlığına aday oluyorsun, hatta gösteriliyorsun. Sizi partiden uzaklaştırmak için ortaya atıyorlar. Gelip, Esenyurt Meydanı’na çıkıyorsun, koskoca adamsın. Uğraştığın kişi 6 aylık bir belediye başkanı. Gücünüz 6 ay önce başkan olmuş bana mı yetiyor? Vallahi yetmez. Vallahi benle uğraştığınız yerde kalibreniz Cumhurbaşkanımıza hiç yetmez. Muharrem İnce bakacak, bilgileri doğru alacak, bilgileri hep yanlış. Cumhurbaşkanımıza saldırıyor, yanlış yapıyor,kalibresi yetmez, ben buradayım.”

Alatepe, açıklamalarına şöyle devam etti: “Şimdi sizlerle iki paragraf paylaşmak istiyorum. Yorumu da size bırakacağım. Bu okuyacağım paragrafların yorumu Muharrem İnce’nin boyunu aşan laflar. Zaten sıkıntı duyduğu laflar bunlar. Bunun için de gelip burada, Esenyurt’ta, bizim evimizde haddini aşmış. 1 Nisan’da şöyle bir şey konuştum. Karadenizli hemşerilerimizin şehitleri anma programı etkinliğinde bu konuşmayı yaptım. O günün özüne uygun olarak şunu demişim. ‘Gelin hep birlikte Esenyurtlu olalım. Gelin hep birlikte Türkiyeli olalım. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak hizmet etme şerefine birlikte varalım. Bizim birlik olmaya ihtiyacımız var. İşte zorlarına giden kısım bu. Bizim bu teklifleri etmemiz zorlarına gidiyor. Bizim birlikte olmaya ihtiyacımız var. Dünyanın en şanslı insanları Suriyeliler. Niye mi? Çünkü bizim gibi komşuları var. Aldık bağrımıza bastık, aşımızı paylaştık, hanemizi paylaştık. Ama böyle bir şey bizim başımıza gelse gidecek bir yerimiz dahi yok. Bizi kimse kabul etmez.”

‘EVET ESENYURT’U KAYBETMEKLE MEKKE KAYBEDİLİR’

Sözü Afrin operasyonuna getirerek, “Afrin’de 2 günde bitecek bir operasyonu sırf bir sivilin daha canı yanmasın diye 57 günde tamamladık” diyen Alatepe, şu ifadeleri kullandı: Biz biliyoruz ki Afrin’de yapmasaydık bu savaşı, Gaziantep’te yapacaktık, Maraş’ta, Konya’da Ankara’da yapacaktık. Bizim kardeşliğimizi tutmamız lazım, kardeş olmamız lazım. Bunu kaybedersek ne olur. Söylediğim nokta bu. Bunu kaybedersek Esenyurt’u kaybederiz. Bunu kaybedersek İstanbul’u kaybederiz. Kardeşliğimizi kaybedersek Kudüs’ü ve Mekke’yi kaybederiz.’ Benim söylediğim bu. Gelmiş burada Esenyurt’u kaybetmekle Mekke mi kaybedilir diyor? Evet kaybedilir. Benim söylediğimi yalnız yerel anlamda, siyasi anlamda seçim anlamında değil. Biz onu kaybetmeyeceğimizi biliyoruz. Sayın Muharrem İnce ‘nin Allah yolunu açık etsin, herhalde bu seçimin sonunda CHP’lilere genel başkan olur. Cumhurbaşkanı olamaz ama o partinin başına, Kılıçdaroğlu’nun başkanı olur diye düşünüyorum.” (İSTANBUL/DHA)