Fransız profesörden Dokuz Eylül'e: Adımı çıkarın!

Fransa’daki Ecole Normale Supérieure Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Michel Offerlé, kendisinin onayı alınmaksızın isminin İzmir Uluslararası İktisadi ve İdari Bilimler Kongresi’nin bilim kurulunda yer almasına tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - Fransa’nın en köklü eğitim kurumlarından Ecole Normale Supérieure’de öğretim üyeliği yapan siyaset bilimci Prof. Dr. Michel Offerlé, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin 5 Aralık 2018 tarihinde düzenleyeceği İzmir Uluslararası İktisadi ve İdari Bilimler Kongresi’nin bilim kurulunda onayı alınmadan kendi adının da yazılmış olduğunu fark etti. Bunun üzerine gönderdiği elektronik posta ile isminin bilim kurulundan kaldırılmasını istedi.

'ADIMI LİSTEDEN ÇEKERSENİZ MİNNETTAR OLACAĞIM'

Prof. Dr. Michel Offerlé’nın Kongre Onursal Başkanı ve Rektör Vekili Erdal Çelik’e ile İİBF Dekanı Prof. Dr. Kamil Tüğen’e yazdığı yazıda "Öğretim üyelerinin düşünce özgürlüğünü güvence altına almayan bir kuruma kefil olmayı reddediyorum. Düşünce özgürlüğü ki sizin de hemfikir olduğunuzu düşünüyorum, üniversite meslek ahlakının temelidir. Adımı bilim kurulu listesinden çekerseniz minnettar olacağım” ifadeleri yer aldı.

İİBF Dekanı Tüğen ise Prof. Offerlé’ye yazdığı yanıtta  “İsteğiniz üzerine listeden adınızı çekiyoruz” demekle yetindi. Bu yazışmanın ardından toplantı düzenleme kurulu, Michel Offerlé’nin adını bilim kurulu listesinden kaldırdı.

TUBİTAK’ın resmi web sitesinde yer alan bilgiye göre; bir bilimsel toplantının uluslararası nitelik kazanabilmesi için bilim kurulunda yabancı eğitim ve bilim kurumlarının üyelerinin isimlerinin bulunması zorunlu. Ayrıca, bu tür etkinliklere TÜBİTAK gibi kurumların mali destek verebilmesi için de “bilimsel kurulun ulusal ve uluslararası saygın bilim insanlarından oluşması” şartı aranıyor.