İsmailağa Cemaati'nin marka kavgasında karar

İsmailağa Cemaati ile cemaatten ayrılan Fatih Medreseleri grubunun ‘İsmailağa markasını kullanma’ kavgası mahkemeye taşındı. Marka ihlali davasında cemaat lehine karar veren mahkeme, İsmailağa Medya A.Ş.’yi 5000 TL tazminata mahkum etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 1979’da kurulan İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı ile 2011’de kurulan İsmailağa Derneği 2007’de ‘İsmailağa’ ve ‘İsmailağa şekil’ markalarını Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) tescil ettirdi. Cemaatten ayrılan Masum Bayraktar’ın kurduğu Fatih Medreseleri bünyesindeki İsmailağa Medya A.Ş.’nin 2015’teki ‘İsmailağatv’, ‘Kanalismailağa’ marka başvurusu ise reddedildi.

Ancak İsmailağa dernek ve vakfı, İsmailağa Medya A.Ş.’nin www.fmtv.com.tr alan adı üzerinden ‘ismailaga.com.tr’ sitesine yönlendirme yaptığını ve markayı haksız şekilde kullandığını iddia etti. Fmtv.com.tr sitesinde marka haklarına tecavüz eden yayınların yapıldığını belirten dernek, mahkemeye başvurarak fatihmedreseleri. com ve fmtv.com.tr internet sitelerinin kullanımının engellenmesini, 3. kişilere devrinin önlenmesi için ihtiyati tedbir kararı verilmesini ve alan adlarının kendilerine devredilmesini talep etti. Dernek ve vakıf, İsmailağa Medya A.Ş.’ye bin TL maddi, 5 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

'Devletteki yeni cemaat' Süleymancılar mı?'Devletteki yeni cemaat' Süleymancılar mı?

'DİNİ SEMBOL MARKA OLARAK TESCİL EDİLEMEZ'

Habertürk'ten Hayati Arıgan'ın aktardığına göre, Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada İsmailağa Medya A.Ş., dini sembollerin tescil edilemeyeceğini belirtti. "İsmailağa adı Şeyh İsmail Efendi’den gelmektedir ve dini bir semboldür" diyen şirket, bu nedenle ‘İsmailağa’ markasının tescil edilemeyeceğini ileri sürüp davanın reddini istedi.

Dosyanın gönderildiği bilirkişi raporunda ‘İsmailağa’ ibaresinin dini değer ve sembol olmadığı, davalı şirketin ‘İsmailağa’ markasının bulunmadığı, ticaret unvanı kullanımının yanında markasal kullanıma taştığı için marka tecavüzünün bulunduğu belirtildi.

İsmailağa Cemaati: Gündüz olimpiyatta, gece meyhanede anlatıyoruzİsmailağa Cemaati: Gündüz olimpiyatta, gece meyhanede anlatıyoruz

Olayda ‘marka hakkının tecavüzü’ ve ‘haksız rekabet’ olduğuna hükmeden mahkeme, bunun durdurulması için şirketin ticaret unvanından ‘İsmailağa’ ibaresinin kaldırılmasını kararlaştırdı. İsmailağa Medya A.Ş.’nin dernek ve vakıfa 5000 TL manevi tazminat ödemesine hükmeden mahkeme, fatihmedreseleri. com ve fmtv.com.tr internet sitelerinin devrinin ise reddine karar verdi.

CEMAATTEN AÇIKLAMA

İsmailağa Cemaati konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Fatih Medreseleri’nin kurucusu Masum Bayraktar, zamanında cemaate mensuptu. Yaptığı yanlışlardan dolayı Mahmud Efendi Hazretleri (Mahmut Ustaosmanoğlu) camiadan bizzat uzaklaştırdı” denildi.

Askere 'İsmailağa' kıyafeti soruşturmasıAskere 'İsmailağa' kıyafeti soruşturması