RTÜK üyesi CHP’li İlhan Taşçı: RTÜK'ün yetkisi alındı, TRT bir kişi için yayında

RTÜK'e tepkiler devam ediyor. AK Parti-MHP ittifakına ayrılan süreyle ilgili olarak CHP'nin RTÜK üyesi İlhan Taşçı, "80 milyonun vergileri ile ayakta duran TRT, tek bir kişi için yayın yapıyor ve RTÜK'ün eşit yayıncılık yapılmasını denetleme yetkisi elinden alındı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) muhalefete çok az süre ayırıp, AK Parti-MHP ittifakına 37 saat 40 dakika 2 saniye ayırmasına tepkiler sürüyor. Duruma tepki gösteren RTÜK üyesi CHP’li Üyesi İlhan Taşçı, "80 milyonun vergileri ile ayakta duran TRT, tek bir kişi için yayın yapıyor ve RTÜK'ün eşit yayıncılık yapılmasını denetleme yetkisi elinden alındı" dedi. TRT’nin 17 Nisan ile 6 Mayıs tarihleri arasında Saadet Partisi ve HDP’ye yayın akışında hiç yer vermediği, İyi Parti’ye 9.5 dakika, AKP-MHP ittifakına ise 37 saat 40 dakika 2 saniye yer verdiği belirtilmişti.

BirGün gazetesinden Uğur Şahin'e konuşan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li Üyesi İlhan Taşçı, KHK ile getirilen seçim dönemlerinde eşitlik ilkesine göre yayın yapmayan özel radyo ve televizyonlara, Yüksek Seçim Kurulu’nca verilen yayın durdurma cezasının kaldırıldığını hatırlattı. CHP’li Taşcı, 1 Kasım sürecinde RTÜK’ün eşit olmayan yayınlara karşı 58 uyarı, 112 kez de yayın durdurma kararı aldığını hatırlatarak, "RTÜK’ün eşit yayıncılık yapılmasını denetleten yetkisi elinden alındı. Önceden yaptırımda bulunabiliyordu. Maalesef AKP iktidarı bunu kaldırdı. RTÜK’ün sadece ismi kaldı” diye konuştu.

'TEK SESLİ YAYIN YAPILIYOR'

“Tablo aslında çok net gözüküyor. Kamu yayıncılığı yapması gereken ve 80 milyonun vergileri ile ayakta duran TRT, çok yanlı bir yayın yapıyor. Öyle ki Türkiye’nin değil, sanki bir partinin hatta tek bir kişinin televizyonuymuş gibi bir yayın yapılıyor. Tek bir kişi diyorum, çünkü yeri geldiğinde Başbakan’ın yayını kesip, Cumhurbaşkanı’na bağlanıyor. Bu eşitlik ilkesine tamamen aykırıdır. Türkiye’de bin 700 civarı radyo ve televizyon yayın yapıyor” diyen İlhan Taşcı, açıklamalarını, “Bu çok sesli bir medya algısı yaratabilir. Ancak tek sesli bir yayın yapılıyor” diyerek sonlandırdı.

Kaynak