İsmail Kahraman 'damadı FETÖ firarisi mi?' iddialarını yalanladı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman gazetecilerin "Damadınız FETÖ firarisi mi ?" sorusuna cevap verdi. Kahraman “Onu ben bilemem. Şahıslara ait keyfiliktir” diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TBMM Başkanı İsmail Kahraman gazetecilerin kendisine yönelttiği "Damadınız FETÖ firarisi mi ?" sorusuna “Onu ben bilemem. Şahıslara ait keyfiliktir” diye yanıt verdi.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 2015'ten beri yürüttüğü başkanlık dönemini değerlendirdi. Hakkında oluşan ‘‘Atatürk aleyhtarı'' algısının yanlış olduğunu söyleyen Kahraman, “Cumhuriyete inanırım, saltanatçı değilim” dedi.

Kahraman, MHP Lideri Bahçeli'nin af açıklamasının sorulması üzerine de ‘'Af yetkisi Meclis'e ait, hassas bir konu. Siyasi partiler böyle bir teklifi verebilirler. Kabulü Anayasa değişikliği gibi en az 330 oy gerektirir. Kapsamı, şümulü nedir? Çalışma yapılır, Meclis'ten geçerse yürürlüğe girer” cevabını verdi.

'HANGİ MASAL BU?'

Kahraman damadının FETÖ'den arandığı ve yurt dışında olduğu iddialarına ilişkin soruyu da cevapladı ve Meral Akşener'in gündeme getirdiği bu iddia için önce ‘Hangi masal bu' karşılığını verdi. Daha sonra da ‘'Onu ben bilemem. Şahıslara ait keyfiliktir. Meral hanımın beyanı kendine aittir, mesnetsizdir, yersizdir. Herhangi bir delile dayanmamaktadır. İnsanların, hele siyasetçilerin siyasi ahlaka sahip olması gerekir“ cevabını verdi.

'BEN CUMHURİYETÇİYİM'

Meclis Başkanı, “Atatürk ve laiklik karşıtı olarak algınız var” yorumuna ise, “Bu yanlış. Laiklik Türkiye'de uygun gördüğüm bir konu. Ama hiçbir kavram tarifsiz olmaz. Tarifinin yapılması lazım. Yanlış spekülasyonlara vesile oldum. Bu algı da yanlıştır. Bendeniz demokrasiye, Cumhuriyete inanırım. Demokrasi sandıktır, sandıktan çıkan makuldür. Saltanatçı değilim, Cumhuriyetçiyim. Dinin serbestliğinden yanayım. Cumhuriyetin temel ilkelerinden yanayım. Bunun dışındaki algılar tamamen yakıştırmadır” dedi.

'O HALI 17 BİN LİRA'

Meclis Başkanı, TBMM'ye ait Hereke Halı Fabrikası'nda dokunan ve makam odasına serilen 100 metrekarelik halı hakkında da, “Halının bize sadece iplik maliyeti oldu. O da 17 bin lira. Hereke'deki fabrikaya çok büyük önem veriyoruz, 35 yeni usta aldık” bilgisini verdi.