Diyanet dergisi: Cool olmak yerine kul olun

Diyanet'in dergisinde gençlere Ramazan orucunun 'e-oruç'la birleştirilmesi önerilerek, "Cool olmak yerine kul olun" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyanet İşleri Başkanlığınca yayımlanan aylık 'Diyanet' dergisinde, teknoloji bağımlılığıyla ilgili bir yazıya da yer verildi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Kılıç, 'e-Oruç' başlıklı yazısında, teknolojinin hayata getirdiği değişikliklere değindi.

Kılıç, bu gelişmelerin insan hayatına kolaylıklar sağladığı gibi birtakım zorlukları da beraberinde getirdiğine dikkati çekerek, özellikle son yıllarda televizyon, internet ve cep telefonu gibi iletişim alanındaki teknolojilerin sosyal ilişkileri şekillendirdiğini ifade etti. Kılıç, teknolojiye karşı gelme ve tümüyle reddetmenin anlamlı olmadığını de vurgulayarak, "İşte tüm bu kaygı verici gelişmelerin öncelikle farkında olmak ve daha sonra da buna bir tavır almak gerektiğini düşünmekteyiz. Peki bu nasıl mümkün olabilir? Kanaatimce bu e-oruç'la mümkün olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Kılıç, cep telefonunda boynunu bükerek dakikalarca balon patlatma oyunu oynayan insanlara, boynu bükük Suriyeli bir çocuğa içinde ümitler olan bir "balon" hediye etmeyi önerdi.

İnsanların "cool" olmak için son model cep telefonu alarak önce borçlanıp sonra gece gündüz çalıştıklarına işaret eden Prof. Dr. Kılıç, insanların "kul" olmak için çift mesai yapmaları gerektiğini belirtti.

(HABER MERKEZİ)