Suavi'ye Erdoğan'a hakaret gerekçesiyle ceza

Sanatçı Suavi hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla açılan davada karar çıktı. Suavi'ye 1 yıl 2 ay hapis cezası veren mahkeme daha sonra bu cezayı para cezasına çevirdi. Suavi'nin avukatı Ercan Demir, karara "Bütün toplumun ifade özgürlüğünü tehdit eden bir karar nitelikte" diyerek tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sanatçı Suvai hakkında  'Cumburbaşkanına hakaret' iddiasıyla açılan dava karara bağlandı.

İzmir 33. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında Suavi'nin avukatları müvekkilinin konuşmalarının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek beraat talep etti. Mahkeme heyeti Suvai'ye 1 yıl 2 ay hapis cezası verilmesine  hükmetti. Mahkeme daha sonra Suavi'nin 'hal ve tavırlarını göz önünde bulundurarak' verilen cezayı 11 ay 20 güne düşürdüğünü açıkladı. Mahkeme bu cezayı da 14 bin lira para cezasına çevirdi. Mahkeme cezada da taksitlendirmeye gitmedi.

'BÜTÜN TOPLUMUN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ TEHDİT EDEN NİTELİKTE BİR KARAR'

Suavi'nin avukatı Ercan Demir verilen cezaya tepki göstererek, “Verilen bu karar ifade özgürlüğü bakımından son derece ve tehlikeli” dedi. Demir; “Müvekilim Suavi'nin suç sayıldığı sözleri bir dönem mevcut siyasi iktidar ve o iktidar adına başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'ın fetö cemaati ile yan yana olduğuna dair yaptığı eleştiri mahiyetinde bir sözdür. Müvekilime söylediği sözlerden dolayı mahkumiyet kararı verilmesi bütün toplumun ifade özgürlüğünün eleştiri ve tartışma hakkını tehdit eden bir nitelikte. Gerek Türkiye'deki Yargıtay kararları, Anayasa kararları ya da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin içtihatları değerlendirildiğinde böyle bir sözün hakaret olarak nitelendirilmesi söz konusu bile olamaz. Toplumsal değerler içerisinde dahi bu sözlerin hakaret olarak değerlendirilmesi mümkün olamaz” diye konuştu.