Memduh Boydak: Terör örgütü yöneticiliğinin de bir yolu yordamı vardır

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yargılanan Boydak Holding eski CEO'su Memduh Boydak, terör örgütü yöneticiliği suçlamasını kabul etmediğini belirterek, "Terör örgütü yöneticisi olsam, yaptığım yardımları aleni olarak yapmazdım. Her işte olduğu gibi bu işin de, terör örgütü yöneticiliğinin de bir yolu yordamı vardır. Asla yöneticilik yapmadım" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu sanıklar Şükrü ve Memduh Boydak kardeşler ile tutuksuz sanıklar Bekir Boydak ve Halit Bayhan hazır bulundu. Tutuklu sanıklardan Hacı Boydak ile tutuksuz sanıklar Mustafa, Erol ve İlyas Boydak ile Murat Bozdağ ise duruşmaya katılmadı. Haklarında yapılan suçlamaları kabul etmeyen sanıklar beraatlerini talep ettiler.

'TANIDIĞIM FETÖ'CÜ BİR ELİN PARMAĞINI GEÇMEZ'

Şubat ayında görülen davada etkin pişmanlık talebinde bulunan Boydak Holding Yönetim Kurulu eski üyelerinden Şükrü Boydak, "Ne biliyorsam etkin pişmanlık ifademde anlattım. Kayseri'de, tanıdığım FETÖ'cü sayısı bir elin parmağını geçmez. Soyadım Boydak olduğu için TUSKON'a seçildim. TUSKON toplantılarında hep memleket meseleleri konuşulurdu. İhracatımızı nasıl artırırız, onu konuşurduk" dedi.

'AK PARTİ'Yİ SEVERDİM'

AK Parti destekçisi olduğunu öne süren Boydak, "TUSKON üyeliğim zamanında iyi bir AK Partiliydim. O zamanlar, AK Parti'yi severdim. 17/25'ten sonra TUSKON toplantılarına gitmedim. TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral'ın, hükümete ve Başbakana yönelik hakaret dolu açılış konuşmasını duyunca şoke oldum. Toplantılara bir daha katılmadım. İstifa ettim. Samanyolu ve Zaman Gazetesi'nin, hükümeti eleştirmesi de, bir AK Partili olarak zoruma gidiyordu" ifadelerini kullandı.

'KANDIRILDIM. CUMHURBAŞKANIMIZDAN ÖZÜR DİLERİM'

FETÖ tarafından kandırıldığına vurgu yapan Şükrü Boydak, "Akif ve Oğuz isimli 2 oturma hocası vardı. Kod ismi kullandıklarını bilmiyordum. Sadece, dağdaki teröristler kod adı kullanır zannediyordum. Kandırıldım. '25- 30 yıl sonra Türkçe, tıpkı İngilizce gibi tüm dünyada konuşulacak' diyerek milli duygularımızı kabartarak, kandırdılar. Vatanımdan, milletimden, Kayseri'den ve Cumhurbaşkanımızdan özür diliyorum" dedi. Örgüte Allah rızası için yardımda bulunduğunu iddia eden Boydak Holding yönetim kurulu eski üyelerinden Şükrü Boydak, "Ne yaptıysam Allah rızası için yaptım. Namaz kılıyorlar bunlardan zarar gelmez, diye düşündüm. Hain yapının üst düzey yöneticileri hep yurt dışına kaçmış, biz ise burada yargılanıyoruz, üzülüyorum" diye konuştu.

'TERÖR ÖRGÜTÜ YÖNETİCİ OLSAM YARDIMLARI ALENİ YAPMAZDIM'

Boydak Holding'in bayi ve ürün tedarikçilerinden oluşan 13 savunma tanığının dinlenilmesinden sonra holdingin eski CEO'su Memduh Boydak savunma yaptı. Terör örgütü yöneticisi olmadığını ifade eden Memduh Boydak, "10 bin tedarikçimiz var. Arasından istediğiniz kişiyi seçin, taşeronlardan örgüte himmet kesintisi yaptığımı hiçbiri söyleyemez. Ne yöneticilik, ne de üyelikle alakalı algı yönetimi dışında somut bir delil yok. Kod adım yok. Örgütsel tayine tabi değilim. Terör örgütü yöneticisi olsam, yaptığım yardımları aleni olarak yapmazdım. Hayır yaptığım binaların üstüne adımı yazmadım. Son günlerde sürekli duyuyoruz Çiftlik Bank benzeri haberleri. İnsanları nasıl sistemli şekilde dolandırdıklarına şahit oluyoruz. Her işte olduğu gibi bu işin de, terör örgütü yöneticiliğinin de bir yolu yordamı vardır. Asla yöneticilik yapmadım. Bu kararın üst mahkemelerden döneceğine canı gönülden inanıyorum" diye konuştu.

'REKTÖRÜN PEŞİNDEN 6 AY KOŞTUM'

Melikşah Üniversitesi Rektörü Mahmut Dursun Mat için 6 ay çaba sarf ettiğine de değinen Memduh Boydak, "Rektör için araştırma yaptım. Gerçek bir bilim adamı olduğunu söylediler. 6 ay peşinden koştum. Altına araba aldım. Maaşının kat kat fazlasını teklif ettim. Üniversite olarak, başarılı bir kurum olmasını istedim. 6 ayda ikna ettim. Melikşah Üniversitesi'nde yasa dışı bir eylemim olmadı" ifadelerini kullandı.

'GÜLEN'İN YEMEK ARTIĞINI YEMEDİM'

Etkin pişmanlıkta bulunan Ahmet Mercan'ın ifadesi hakkında da konuşan Memduh Boydak, "İtirafçılık adı altında iftiracılık yapıyorlar. İftira atanlar özgürlüğünü yaşıyor. Ben ise 3 yıldır tutukluyum. 67 kişiyle başlanan yargılamamızda sadece Kayseri'de Boydak Holding'e kayyum atandı. Diğerlerine de atansın demiyorum ama bunu da manidar buluyorum. Ahmet Mercan, Fethullah Gülen'in yemek artığını yediğimi söylüyor. Çocuğumun, ağabeyimin, ailemin yemeğinden artanı yedim ama örgüt liderinin yemek artığını yemedim. Bunu söyleyen kişi tiksinip, uzaklaştığını söylüyor. Ama ondan sonra da irtibatlı olduğunu ispatlayabilirim. Söz konusu kişi, şahsım hakkında iftiralarda bulunuyor. Vallahi de, billahi de Ahmet Mercan yalan söylüyor" dedi.

Mahkeme heyeti, duruşmanın öğleden sonra devam etmesini kararlaştırarak, duruşmaya ara verdi.

BOYDAK HOLDİNG HAKKINDA MÜSADERE KARARI İSTENDİ

2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde öğleden sonra devam eden duruşmada, mahkeme başkanı kendilerine ulaşan Boydak Holding ile ilgili raporları okudu. Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı raporda, şu ifadelere yer verildi:

"Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Resmi kayıtlar ve gayriresmi kayıtlara göre soyismi Boydak olan sanıkların ve kayyumluk yetkileri TMSF'ye devredilen Boydak Holding ve bağlı şirketlerin birlikte, sistematik ve organize bir çaba içinde FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile iltisaklı/ilintili yapıların finansmanı için fon aktarımında bulundukları anlaşıldığından, kayyumluk yetkileri TMSF'ye devredilen Boydak Holding ve bağlı şirketlerin TCK'nin 54/6 maddesi uyarınca müsaderesine (bir şeyin mülkiyetinin devlete geçmesini sonuçlayan bir yaptırım) karar verilmesi, kamu adına talep olunur."

DURUŞMA 28 MAYIS'A ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların mevcut durumlarının devamını kararlaştırdı. Mahkeme heyeti, TMSF ve MASAK raporlarının beklenmesine karar verip, sanık avukatlarının, süre istemesinden dolayı duruşmayı 28 Mayıs'a erteledi. (KAYSERİ-DHA)